Már régen nem igaz, hogy teljesen megbízhatók a taxis alkalmazások
Már nemcsak a taxisok, de a taxis appok is átverik az utasokat
Külföldön, nyaraláson, városlátogatáson gyakran igénybe veszünk valamilyen taxisszolgáltatást vagy alkalmazást. Ám az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozom olyan esetekkel, amikor megpróbálnak átverni, vagy olyan magas árat adnak, ami teljesen elrugaszkodik a valóságtól. Hogyan védekezzünk a csaló taxisok és a csaló alkalmazások ellen? Kiderül a cikkünkből.
A taxis hiénák
A taxis hiénák megtanítottak arra, hogy ha ilyen autóba ülünk, akkor legyünk kellően óvatosak, vagy előre beszéljük meg az árat, vagy remegve figyeljük az órát, mikor kezd egy hirtelen mozdulat után rendkívüli sebességgel pörögni. A korábbi trükköket – manipuláció az órával, kéretlen városnézés, durván túlárazott fuvardíj stb. – továbbra is alkalmazzák, ám a célpontnak számító turisták az utóbbi időben jellemzően már az egyre népszerűbb alkalmazásokat használják, bízva abban, hogy így nem verik át őket. Én is ezt gondoltam, de egyre többször találkozom azzal, hogy ez már inkább tévhitnek minősül, sőt, olyannal is találkoztam, hogy a sima, utcán leintett taxis adta a legjobb árat.
Átverős sofőrök
Az első eset Isztambulban történt, ott az Uber-appban eredetileg kínált legfeljebb 117 helyi török lírás ár helyett 450-et vont le a sofőr (előző három úton is lényegesen többet fizettem, de az még nem volt ilyen pofátlan, így hagytam az egészet). Reklamáltam az appban – s cég végül 102 helyi pénzt számlázott, a többit visszautalta. Hasonló helyzet volt Szingapúrban, ott kb. 10 eurónyi extra díjat számolt fel a Grab-alkalmazás egyik sofőrje, ami fel is tűnt, egyéb szolgáltatás címszó alatt próbált meglopni. Reklamáltam, visszakaptam a pénzt.
Drága appok
Vannak helyzetek, amikor nemcsak a sofőrök próbálnak átverni, de az alkalmazások is – tudják, hogy a turisták ezt használják, így indokolatlanul magas árat kínálnak egy-egy fuvarért. Pl. most Bangkokban előfordult, hogy míg a Grab 340 helyi pénzt kért egy 8 km-es fuvarért (kb. 10 euró), addig a konkurens Bolt 120 helyi bátért (THB) elvitt (3,50 euró). Egy másik alkalommal megnéztem, mennyi lenne a fuvar, 370 THB-t jelzett (11 euró) a Grab, a Bolt 240 THB-t (6 euró), ám végül az utcán leintett taxi 150 THB-ért (4,20 euró) vitt el a célállomásra. Oda jutottunk, hogy a helyben legnépszerűbb alkalmazás már csak nagyon ritkán kínál olyan árat, amit elfogadható.
Megoldások
A fenti esetekből is látszik, hogy már régen nem igaz, hogy teljesen megbízhatók a taxis alkalmazások. Így, ha a csaló sofőröket szeretnénk lebuktatni, már a rendelésnél készítsünk képernyőfotót. Mindig bankkártyával fizessünk. Ha túlárazás van – akár csak minimális is – azonnal jelentsük, reklamáljunk. Ha az app ad elfogadhatatlan árat, azt ne fogadjuk el, és inkább próbáljunk meg egy másik alkalmazást, vagy intsünk le egy sima taxit, és alkudjuk le az árat. De akár azt is tehetjük, hogy használjuk az egyik legújabb appot, amelyben már a rendelés előtt online alkudozunk a taxisokkal – az alkalmazás megmutatja, mi az átlagos ár, és ez alá lőhetjük a díjat – biztosan lesz sofőr, aki elvisz bennünket. És az is lehet, hogy ugyanaz, aki az imént még három, négyszeres áron tette volna meg velünk ugyanezt az utat…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.