Gašparovič elnök két cseh napilapnak is interjút adott a napokban.
Két fejezet az államfőtől
Arra a kérdésre, hogy az 1945-ben történt eseményeket felszabadításnak tartja-e, vagy inkább egy új megszállás kezdetének – mint a lengyelek – így felelt: „Egyértelműen felszabadításnak... Hogy a világ utána két táborra szakadt, az már a történelem egy másik fejezete.” A probléma abban rejlik, hogy a történelem „másik fejezete” közvetlenül összefügg az 1945-ben történtekkel. A világ két táborra szakadása és az a sajnálatos tény, hogy a lengyelek, magyarok, csehek és szlovákok Moszkva oldalán találták magukat – s korlátozva volt önállóságuk –, egyenes következménye annak, miképpen állította be a felszabadítást a Kreml. Ennek alapján formált ugyanis igényt arra, hogy a fenti országokat „örök időkre” besorolja a befolyási övezetébe. És mindenkit, aki ellenszegült, harckocsikkal tanított engedelmességre. A magyarok és a lengyelek 1956-ban győződhettek meg erről, a csehek és szlovákok 1968 augusztusában. Zdeněk Mlynář tanúsága szerint Leonyid Brezsnyev, az SZKP KB főtitkára ekképpen „magyarázta meg” az ország megszállását Dubčeknek: „Katonáink a háborúban egészen az Elbáig jutottak, most is ott van a mi, szovjet határunk. Halottaink nevében, akik szabadságunkért áldozták életüket, egyértelműen jogunk van arra, hogy önökhöz küldjük katonáinkat.”
Az az elnök, aki arról beszél, hogy az 1945-ben történt eseményeket egyértelműen felszabadításnak nevezhetjük, de nem említi meg, hogy ez aztán indokként szolgált a későbbi megszállásra, jobban ferdít, mint amennyit egy államfő megengedhet magának. Gašparovič egy másik vitatható kijelentést is tett a beszélgetés során: „A második világháború döntötte el, hogyan bánjunk el azokkal, akik a fasiszta rendszer kiszolgálói voltak.” Ezt a mondatot a beneši dekrétumokkal kapcsolatban ejtette ki a száján. Ezek a dekrétumok viszont nemcsak a fasizmus igazi kiszolgálóit büntették, hanem sok ártatlant is, akiket a kollektív bűnösség elve alapján hurcoltak meg.
A köztársasági elnök úr nincs mostanában a legjobb formában. Nagy kár volna, ha a mérkőzések gyakori helyszíni megtekintésével ezt a formahanyatlást átvinné jégkorongozóinkra is.
A szerző a Sme kommen-tátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.