Ismét kelet-európai náci háborús bűnösöket keres a Scotland Yard, amely évekkel ezelőtt felhagyott ezzel, de az azóta előkerült adatok szerint akár több száz, a térségben toborzott egykori SS-tag is élhet Nagy-Britanniában – írta a The Guardian.
Kelet-európai nácikat keres a Scotland Yard
A csoport elsősorban a Waffen SS – az egykori náci párt fegyveres alakulata – által Ukrajnában toborzott hadosztály volt tagjaira összpontosít, akiket a háború után a súlyos angliai munkaerőhiány miatt tömegesen vittek Nagy-Britanniába mezőgazdasági munkára, „nem sokat kérdezve tőlük”. A belügyminisztérium szerint ma is több százan élhetnek közülük Angliában.
A lap azt írta, hogy maga tucatnál is többet azonosított az egykori ukrán SS-ek közül, akik jórészt Közép- és Kelet-Angliában élnek, nem messze azoktól a hadifogolytáboroktól, ahová hat évtizede megérkeztek.
A Scotland Yard szóvivője – jóllehet a rendőrség korábban nem jelentette be a vizsgálat újraindítását, sőt kezdetben cáfolta – most megerősítette, hogy az ügyre ráállított csoport felnyitotta a háborús bűncselekményekről szóló korabeli aktákat. Ugyanakkor nem közölte, hogy megkeresték-e már személyesen a Waffen SS érintett, 14. galíciai hadosztályának volt tagjait, vagy meghallgattak-e már tanúkat Lengyelországban, Szlovákiában és Ukrajnában, ahol az egység működött, és a vádak szerint egyes tagjai zsidó és nem zsidó polgári személyek lemészárlásában vettek részt.
A The Guardian megjegyzi, hogy mivel az alakulat legfiatalabb volt tagjai is a 80-as éveikben járnak, és a még élő tanúk emlékezete is halványul, csekély az esély, hogy bármely esetleges büntetőeljárás sikerrel járhat.
A Scotland Yard háborús bűnöket vizsgáló egységét 1999-ben egyszer már feloszlatták, miután az összesen 6,5 millió fontot (400 millió korona) felemésztő vizsgálatok egyetlen bírósági ítéletet eredményeztek.
A lengyel nemzetiségű, de fehéroroszországi születésű Andrzej – felvett nevén Anthony – Sawoniukot 1999-ben kétszeres életfogytiglani börtönre ítélte a norwichi bíróság, miután bizonyítást nyert, hogy 1941-ben, a német megszállók megérkezése után csatlakozott a náci rendőrséghez, és legalább 18 fehérorosz zsidót végzett ki személyesen Domacsevo városában.
Sawoniuk a háború után magát lengyel hazafinak mondva Nagy-Britanniába költözött, ahol állampolgárságot kapott, és 25 évig vasúti jegyszedőként dolgozott; 84 éves korában, tavaly novemberben a börtönben halt meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.