Nyilvános bocsánatkérésre és pénzbeli kártérítés megfizetésére köteleztek Prágában egy cseh céget, mert hátrányos megkülönböztetést alkalmazott egy roma asszonnyal szemben. A Legfelsőbb Bíróság egy több mint kétéves ügy végére tett pontot, s a határozat már megfellebbezhetetlen.
Kártérítés hátrányos megkülönböztetés miatt
Nyilvános bocsánatkérésre és pénzbeli kártérítés megfizetésére köteleztek Prágában egy cseh céget, mert hátrányos megkülönböztetést alkalmazott egy roma asszonnyal szemben. A Legfelsőbb Bíróság egy több mint kétéves ügy végére tett pontot, s a határozat már megfellebbezhetetlen. A 36 éves Viera Dunková 2003 tavaszán megpályázott egy eladói munkahelyet Prága központjában. Az üzletvezető azonban azzal utasította el, hogy a munkahely már be van töltve. Dunkovának ez gyanús volt, s azonnal szólt annak az emberi jogi ügyekkel foglalkozó szervezetnek, amellyel már évek óta rendszeresen együttműködött. Alig néhány percnyi különbséggel ezután egy „fehér” nő érdeklődött a munkahely iránt, akivel az üzletvezető azonnal le is ült beszélgetni. Nyilvánvalóvá vált tehát, hogy a munkahely betöltetlen, s Dunkovát roma volta miatt utasították el. A Prágai Kerületi Bíróság tavaly Dunkovának adott igazat, de a döntést a cég megfellebbezte. A fellebbviteli bíróság viszont megerősítette az alsóbb testület döntését, s a céget nyilvános bocsánatkérésre és mintegy 1000 dollár anyagi kártérítés megfizetésére kötelezte. Ugyancsak a cégnek kell állnia a perköltségeket, valamint Dunková ügyvédjének költségeit és tiszteletdíját. A múlt évben egy nemzetközi kozmetikai üzletláncot köteleztek Csehországban bocsánatkérésre és kártérítés kifizetésére, mert nem volt hajlandó alkalmazni egy roma asszonyt.
Nem gyakoriak az ilyen perek és döntések
Prága. Az ilyen jellegű perek és döntések nem gyakoriak Csehországban. Bár a 2001-es népszámlálás eredményei szerint Csehországban csak valamivel több mint tízezer roma él, nem hivatalosan legalább százezerre becsülik lélekszámukat. A munkanélküliség aránya körükben a csehországi átlag többszöröse. Ugyanakkor a roma szervezetek gyakran panaszkodnak arra, hogy a munkáltatók, a cégek hátrányosan megkülönböztetik őket. (kes)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.