Kadhafi megbuktatása áll a mostani menekültáradat hátterében

MTI-HÁTTÉRMinden problémának megvan az előtörténete, így a földközi-tengeri menekültdrámáknak is.

MTI-HÁTTÉR

Minden problémának megvan az előtörténete, így a földközi-tengeri menekültdrámáknak is. Moammer Kadhafi líbiai elnök 2011 februárjában, megbuktatása előtt azzal fenyegette meg az európaiakat, ha támogatják az ellene indított felkelést, akkor felhúzza a menekülteket Afrikában tartó zsilipeket. Fenyegetéséből valóság lett.

Egymillióan várnak az átkelésre

Az EU felháborodással fogadta Kadhafi nyilatkozatát. Tonio Borg akkori máltai külügyminiszter ugyanakkor figyelmeztetett, nagyon komolyan kell venni a líbiai elnök fenyegetését, hiszen Tripolit kevesebb mint 500 kilométer választja el Szicíliától, Lampedusát pedig mindössze 300. Mára beigazolódott Borg figyelmeztetése: a Földközi-tengeren elfogott menekültek nagy része a líbiai partokról indul útnak Európa felé. Thomas de Maiziere német belügyminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Líbiában körülbelül még egymillióan várnak arra, hogy átkeljenek.

Kadhafinak tehát köze van a kialakult helyzethez. A Franciaország és Nagy-Britannia vezette katonai szövetség 2011-ben határozta el magát a Líbiát évtizedeken át irányító diktátor megbuktatására. Németország óvakodott ettől, és bírálatok kereszttüzébe került, amikor az ENSZ BT-ben tartózkodott a Kadhafi elleni katonai intervencióról rendezett szavazáson.

Kadhafi megbukott, Líbia káoszba süllyedt, és különböző milíciák – köztük az Iszlám Állam – ellenőrzése alá jutott részekre esett. Ez pedig ideális környezet az embercsempészek számára.

Kadhafi ötmilliárd

eurót akart

Kadhafi ugyanis egy, az unióval kötött szerződésben kötelezte magát, hogy a menekülteket gyűjtőtáborokban helyezi el, és nem engedi hajóra szállni, hanem visszatoloncolja őket hazájukba. A vállalással komoly teher nehezedett a líbiai rezsimre: a folyamatosan növekvő migrációs nyomásra hivatkozva Kadhafi követelte is az EU-tól, hogy nyújtson nagyobb támogatást neki. Ötmilliárd eurót szeretett volna látni az észak-afrikai partvonal felügyeletéért cserébe, ám ezt nem adta meg neki az unió.

Líbia stabilizálása a kulcs

A világ legfejlettebb ipari országait egyesítő G7-csoport külügyminiszterei múlt heti találkozójukon egyetértettek abban, hogy a menekültproblémát csak akkor lehet kezelni, ha Líbia ismét stabillá válik. Mindenekelőtt egy líbiai egységkormány megalakítására lenne szükség, mert ennek hiányában a menekültáradaton túl egyre inkább leselkedik egy sokkal nagyobb veszély: az, hogy néhány száz kilométerre Európa határaitól tartósan megvethetik lábukat az öreg kontinenst nyíltan fenyegető szélsőséges csoportok.

Maiziere már felvázolta, miként lehetne az újabb tragédiáknak elejét venni, és mi jelentene tartós megoldást. A német belügyminiszter szerint Líbia stabilizálása után az EU-nak csakúgy, mint 2011 előtt, újra meg kell állapodnia az észak-afrikai államokkal arról, hogy akadályozzák meg a menekültek hajóra szállását.

Jogvédő csoportok már most bírálják Maiziere javaslatát, mivel olyan országokkal köttetnének ezek a szerződések, amelyek az emberi jogok védelme terén még csak megközelítőleg sem felelnek meg az uniós normáknak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?