Jön a sárga veszedelem?

A pekingi Mennyei Béke Kapuja téren új látványosság díszeleg. Óriási digitális óra. Számlálja a napokat. Visszafelé. Ha kigyullad a nulla, megkezdődik a harmadik nyári olimpia Ázsiában. Az első Kínában. Peking 2008. Mostanság 1309 napot mutat az időmérő.

Három kilométerre onnan egy szürke épületben (egyike az 1,3 milliárd lakosú ország háromezer sportiskolájának) megállás nélkül, tempósan zajlik az élet. Ötszázötven tanuló szinte vért izzad naponta. Az 5-16 éves gyerekek spártai viszonyok közepette, elszakítva a szülőktől, csak a sportolást és a tanulást ismerik. Semmi mást. Az első foglalkozás reggel 6.30-kor kezdődik, az utolsó 21 órakor végződik. Az úgynevezett kerítők egyenesen az óvodából irányítják a kitippelt gyerekeket a taposómalomba, ahol a néhai keletnémet és szovjet modellen is túltevő drill vár rájuk.

„Állandóan azt sulykolták a fejembe: nyugodjak meg, feleslegesek az emóciók, hagyjak fel velük. Egész estéket és éjszakákat átsírtam, de hiába” – emlékezett viszsza a pekingi sportiskolában eltöltött évekre Fu Ming-hszia, a női műugrás négyszeres olimpiai bajnoka. A hét minden napján kilenc órát edzett, évente kétszer láthatta a szüleit. Néha eljöttek a versenyeire, de személyesen nem találkozhatott velük. Amikor később újságírók megkérdezték tőle, mit is csinálnak, csak ennyit mondott: „Tulajdonképpen nem is tudom.”

„Ez az embertelen, testet és lelket nyomorító rendszer csak totalitárius államban létezhet – mondta Vitalij Szmirnov, az Orosz Olimpiai Bizottság volt elnöke. – De el kell ismernünk, biztos garancia a sikerre. Fel kell készülnünk, hogy nem az oroszok, nem is az amerikaiak, hanem a kínaiak győznek a következő olimpián.”

Hogy Kína szuper sportnagyhatalom lesz, ezzel mindenki számol. „Még nem vagyunk a legjobbak – hárítja el a bókokat Juan Wei-ming, a sporthivatal elnöke. – Nem tartozunk azon országok közé, mint például Ausztrália, ahol a sport az emberek életének szerves része. Nálunk csak a lakosság 30 százalékának van köze a sporthoz.”

Amikor Kína 1932-ben debütált az olimpián, egyetlen vágtázó képviselte a pontlistán. Húsz évvel később egyetlen úszó. Csakhogy amikor hosszú esztendők izolációja után Los Angelesben (1984) visszatért a sport nagy színpadára, eredményességben a negyedik lett. Tavaly Athénban 32 aranyéremmel már második az Egyesült Államok mögött. Tizenkét éremmel túlteljesítette a kommunista párt által kitűzött célt.

„Sikereink pártunk és kormányunk munkájának a gyümölcse” – ismételte el a propagandaszólamot Feng-csu, a győztes női röplabdacsapat kapitánya.

Na és a fogadtatás Athén után! Díszpompa, mint a május 1-jei felvonulásokkor. A küldöttséget piros nyakkendős úttörők és magas rangú kommunista vezérek várták egyenesen a repülőgép lejáratánál. Fúvószenekar és népviseletbe öltözött táncosok vidámították a hangulatot, transzparenserdő éltette az athéni olimpikonokat.

Liu-Hszi-ang gátfutó, az atlétika első kínai olimpiai bajnoka lett a nemzet hőse. Büszkén nyilatkozta: „Megmutattam a világnak, hogy sárga bőrű atléták is futhatnak olyan gyorsan, mint a négerek vagy a fehérek. Ez egy csoda. Kínában még sok csoda fog történni. Ámulatba ejtjük az emberiséget...”

Sárga veszedelem? Nagyanyáink már régóta emlegetik. A Bibliára hivatkozva...

De igazából mi is eredményezte a sport felemelkedését ebben az óriási országban? Talán a dopping? Sydney előtt a vezetők 27 kínai olimpikont zártak ki dopping miatt a keretből. Tavaly egyetlen túlkapásra sem került sor, mindenki tisztának bizonyult (Bugár Imre, a diszkoszvetés világbajnoka és olimpiai ezüstérmese erre azt szokta volt mondani ironikusan, hogy csak az doppingol, akit rajtakapnak).

Sokak szerint a kínai sport előretörésében kulcsszerepet játszottak a 80-as évek reformjai és a gazdasági fellendülés. „Nem így van – állítja John Li, a bostoni egyetem professzora. – A fényes érmek még mindig a szovjet mintára tervezett központi sportirányítás produktumai.”

Mit kínál 2008-ra Peking? „Az USA könyörtelen vereségét” – hirdeti nagy betűkkel a Beijing Times című újság. A kormány és a párt már elfogadta „a 45 aranyérem” stratégiáját. A rendezés Kína kirakata lesz. Ezzel akarja elterelni a figyelmet az emberi jogok durva megsértéséről. Architektonikai csodákat építenek, olyanokat, mint például a Madárfészek nevet viselő 100 ezres stadion, vagy a mesés uszodakomplexum. Peking utcáin ötmillió virágcserép díszeleg majd, a tudósok hároméves tesztelés után olyan virágokat fejlesztettek ki, amelyek garantáltan augusztusban, a játékok idején fognak virítani.

Felejtsük el az athéni rendezők kétségbeesett hajráját az olimpiai létesítmények építését illetően. Kínában egy esztendővel a játékok megkezdése előtt minden elkészül. „Olimpiai életemben először kellett azt mondanom a rendezőknek, fékezzék magukat” – ismerte be Jacques Rogge, a NOB elnöke.

A megalomániás kínai olimpia költségvetése 37 milliárd dollár. Több mint egybillió szlovák korona. Athén megúszta 380 milliárddal. Itt tart ma az emberiség legnagyszerűbb sportlátványossága...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?