Huszonöt éve kezdődött a romániai forradalom

MTI-HÁTTÉRHolnap lesz huszonöt éve, hogy Temesváron elkezdődött a román forradalom, amely elsöpörte Nicolae Ceausescu uralmát. A Ceausescu-érában a diktatúra szilárdságát a kiterjedt besúgórendszer és a mindenhol jelen lévő titkosrendőrség, a Securitate biztosította.

MTI-HÁTTÉR

Holnap lesz huszonöt éve, hogy Temesváron elkezdődött a román forradalom, amely elsöpörte Nicolae Ceausescu uralmát. A Ceausescu-érában a diktatúra szilárdságát a kiterjedt besúgórendszer és a mindenhol jelen lévő titkosrendőrség, a Securitate biztosította. A Vezetőt elképesztő személyi kultusz övezte, a nép azonban gyűlölte, s Draculescuként emlegette. A „Kárpátok géniusza” a kulcspozíciókba rokonait helyezte: felesége, Elena lett a „kettes számú vezető”, a hadsereget és a titkosrendőrséget Ceausescu fivérei irányították. Ceausescu törlesztette Románia teljes államadósságát, ám ennek ára az lett, hogy a boltokból eltűntek az áruk, a lakásokban hideg volt. Ceausescu 1988-ban megindította falurombolási programját, amelyet hatalmas nemzetközi felháborodás kísért.

A forradalom szikrája 1989. december 16-án Temesváron pattant ki, ahol több száz ember élőláncot formálva próbálta megakadályozni a romániai magyarság sérelmei, a falurombolás miatt szavát felemelő Tőkés László református lelkész elhurcolását templomából. Amikor erre mégis sor került, az élőlánc tüntetéssé változott. A tömeg másnap behatolt a Temes Megyei Tanács épületébe, kidobálták és tűzre vetették a diktátor képeit és könyveit. A kivezényelt rendőrök, katonák, karhatalmisták a tüntetők közé lőttek, a sortűz számos halálos áldozatot követelt.

A következő napokban a megmozdulások számos más városra átterjedtek, a román határt lezárták. Ceausescu 18-án Teheránba utazott, hazatérése után, 20-án másnapra százezres nagygyűlést hívott össze Bukarest belvárosába. Beszédét füttyszó zavarta meg, a tévéadás megszakadt. A tömeg ellepte a bukaresti utcákat, Ceausescu-ellenes jelszavakat kiabált. Az utcákon halálos áldozatokkal járó összeütközések robbantak ki, hasonló események játszódtak le máshol is.

December 22-e hozta el a fordulópontot: Vasile Milea honvédelmi miniszter öngyilkosságot követett el, a hadsereg a felkelők oldalára állt s harcolt a Securitate ellen. A felkelők által elfoglalt televízióban délben bejelentették a népi felkelés győzelmét, a hatalmat a Nemzeti Megmentési Front Tanácsa vette át. A menekülő Ceausescut és feleségét 22-én délután fogták el Tirgovistében. A harcok még folytak, amikor december 25-én este a bukaresti televízió bejelentette: az előző nap felállított rendkívüli katonai bíróság Nicolae és Elena Ceausescut bűnösnek találta, ezért halálra ítélte őket, az ítéletet végrehajtották. A perről és a kivégzésről készült felvételeket másnap bemutatták, ezután a fegyveres összecsapások lényegében megszűntek. A forradalom halálos áldozatainak számát ezernél többre becsülik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?