A nyelvtanulás fontosságára, a nyelvek kulturális szerepére igyekszik rámutatni az Európai Unió hétfőn, a nyelvek uniós napján – derül ki az Európai Bizottság illetékes tagjának, Ján Figeľnek a nyilatkozatából, amelyet a téma kapcsán hoztak nyilvánosságra Brüsszelben.
Hétfőn a nyelvek napját tartja az Európai Unió
A nyelvek uniós éve, 2001 óta minden esztendőben, szeptember 26-án megrendezésre kerülő európai nap célja, hogy erősítse a nyelvtanulás fontosságát a köztudatban, felhívja a figyelmet Európa nyelvi gazdagságára, és ösztönözze az élethosszig tartó nyelvtanulást. Az Európa-szerte több száz programmal kiegészített idei esemény elsősorban a nyelvtanulás kreatív módjait igyekszik majd szemléltetni. Igyekszik választ adni arra a kérdésre, hogy a többnyelvűség hogyan és miért tekinthető Európa egyik alapértékének, valamint bemutatja, hogy a nyelvtanulás egyszerű és könnyen hozzáférhető is lehet, s nagyban javíthatja a karrierkilátásokat.
Az esemény házigazdája, Ján Figeľ az első olyan európai biztos, aki – oktatási, képzési és kulturális tárcájának 2004 őszén történt kibővítése óta – kifejezetten a többnyelvűségért is felelősséget vállal. „A többnyelvűség Európa ereje. A nyelvek európai napja új EU-nyelvek megtanulásának fontosságát tükrözi, hiszen ez új kultúrák és új kihívások felé nyitja meg az utat” – hangoztatta Figeľ a rendezvénnyel kapcsolatban.
Brüsszel a témában újításokat is bemutat a rendezvényhez kapcsolódóan. Egy dél-európai program például a nagyszülők és az unokák közös nyelvtanulását ösztönzi. Hollandiában versíróversenyt rendeztek 12–18 éves gyermekeknek, amelyre idegen nyelven írt saját verseikkel nevezhettek. Az európai szintű focinyelvprogram a futballsztárokat szerepmodellként felhasználva igyekszik arra ösztönözni a fiatal szurkolókat, hogy tanulják meg kedvenc játékosaik nyelvét. Szlovákiában a nyelvtanítás újító tendenciáit megvitató csúcstalálkozót tartanak, de szerveztek a nyelvtudást ösztönző nemzetközi eseménysorozatot a fényképészet és a táncművészet bekapcsolásával is.
A szerző az MTI brüsszeli tudósítója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.