Határon túliak a Fideszben

Mostantól a környező országok magyarjai is beléphetnek a Fideszbe. A döntés nem új keletű, azonban a kampány megindulása miatt a napokban újra szóba került – írja a www.hirszerzo.hu.

Mostantól a környező országok magyarjai is beléphetnek a Fideszbe. A döntés nem új keletű, azonban a kampány megindulása miatt a napokban újra szóba került – írja a www.hirszerzo.hu. Erősíthetnek-e külföldiek hazai pártokat? Szimbolikus gesztus a Fidesz tette, vagy komoly stratégiai lépés? A kisebbségi magyarok tagságának szabályozására a párt még nem hozott részletes végrehajtási utasítást. A bejelentkezés ennek ellenére is lehetséges, ám a központi kontroll hiánya miatt egyelőre nem tudni, hányan éltek ezzel a lehetőséggel – nyilatkozta a Népszabadságnak Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke. A párt alapszabályának módosítása szerint a magyarigazolvánnyal rendelkezők léphetnek be. Aktivistaként részt vehetnek a kampányban, felszólalhatnak a nagygyűléseken is, azonban a választójogi törvények értelmében nem jelöltethetik magukat a 2006-os választáson, és nem is szavazhatnak.

Révész Máriusz, a Fidesz szóvivőjének elmondása szerint „erős igény” fogalmazódott meg a határon túli magyarok részéről a Fidesz munkájában való részvételre – ezért is döntöttek a párt alapszabályának módosítása mellett. A szóvivő szerint ez elsősorban „szimbolikus gesztus”, az egy nemzetbe tartozás jelképe, azonban azt is kifejezi, hogy a határon túli magyarok a magyar jobboldallal szimpatizálnak. Azt is elmondta, hogy az EU-ban megszokott a határon túliak belépése anyaországi pártokba; több uniós párt is hasonló módon járt el. Maga a belépés könnyen kivitelezhető, azonban a külföldi állampolgárságú személyek jogállása törvényi problémákat vet fel, ezért van szükség a végrehajtási utasítás kidolgozására, mely szabályozza a nem anyaországi párttagok tevékenységét. A helyzetet némiképp az is bonyolítja, hogy a határon túli magyar kisebbségek különböznek egymástól státusuk és jogállásuk tekintetében.

A Fidesz a pártba lépő kisebbségi magyaroknak nem szán különleges szerepet, bár biztos, hogy „lesznek, akik jönnek segíteni”. Státusuk egyfajta „támogatói” státus lesz. A jogszabályok értelmében nem választhatóak, és nem is választhatnak, a rájuk vonatkozó további szabályok azonban még kidolgozásra várnak. Révész szerint sem a románok, sem magyarországi politikai ellenfeleik körében nem keltett visszhangot a párt ezen lépése. Erdélyi forrásból megtudtuk, a határon túl nem tekintik komoly jelentőségűnek a kérdést. A Fidesz már korábban is mindent megtett, hogy mozgósítsa az ottani magyar erőket, ezért a határon túliak beléptetése nem számított meglepetésnek az ottaniak körében. A jelenlegi lépést inkább politikai játéknak, szimbolikus gesztusnak tartják a politikai erők is. Egyedül az RMDSZ részéről tapasztalható némi aggodalom, azonban ők sem politikai ellenfelek fellépéséről, hanem fegyelmezett szavazótáboruk megbomlásától tartanak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?