„Harmadik kategória”

Ismét előkerültek a volt ŠtB ügyei, miután jelentős politikusok esetében merült fel az együttműködés gyanúja. Az egyszerű polgár számára érthetetlen, miért válaszolgat a Nemzeti Emlékezet Hivatalának szóvivője, Michal Dzujanin, elfogultnak látszóan az Új Szó január 15-i számában.

Ismét előkerültek a volt ŠtB ügyei, miután jelentős politikusok esetében merült fel az együttműködés gyanúja. Az egyszerű polgár számára érthetetlen, miért válaszolgat a Nemzeti Emlékezet Hivatalának szóvivője, Michal Dzujanin, elfogultnak látszóan az Új Szó január 15-i számában. Egyebek mellett említi: „az ÚPN-nek nincs oka változtatni az eddigi eljárási rendjén”. „Nem az ÚPN dolga a bizalmasok bűnösségét vagy ártatlanságát kimondani.” Ez magyarázat nélkül is egyértelmű. Helytelen viszont fordítva fogalmazni az 1992-es alkotmánybírósági döntés lényegét illetően, mely szerint „a bizalmasok nem tudatosan működtek együtt az ŠtB-vel, az ügynökök igen”. Továbbá: „viszont, akit nyilvántartottak, attól az ŠtB bizonyíthatóan kapott információkat”. Több valós eset ezt sem igazolja. Bár 16 éves várakozás után végre az érintettek is betekinthetnek ügyirataikba, (már akinek van egyáltalán ilyen iratanyaga), de máris vannak többen olyanok, akik bizonyítottan igazolták, hogy semmilyen kapcsolatuk sem volt az ŠtB-vel, és láthatták a nevük egy fejléc nélküli, egysoros nyomtatványon, aláírásuk nélkül, amely szolgálhatott evidenciába vételükhöz. Aktájuk sem létezik. Az említett adatsorban szerepel még két nehezen olvasható, feltehetően az ŠtB agitátorok vezetéknevei. Jogos a kérdés: az ilyen ŠtB „inasoknak” egyáltalán legálisan lehetett ilyen önkényes hatalmuk? Nyilvánvaló: ezek az érintett személyek ártatlan áldozatai az akkori állapotoknak. Erről a „harmadik kategóriáról” az ÚPN-nek nyilván lehetnek számbeli és név szerinti adatai. Egyik kezdeményezője lehetne a tisztességes rendezésnek, vagyis ezen nevek törlésének minden névsorból. Érthetetlen, miért nincs szakmai és politikai akarat még az 1992-es alkotmánybírósági törvény vonatkozó, hiányos záradékának módosítására sem. Egyébként már az ŠtB-vel való kapcsolatfelvevő szándéknak a tényét sem a kívülálló érintettnek, hanem (ha szükséges) a másik oldalnak volna kötelessége bizonyítani azok helyett, akiknek nevével visszaéltek. Ezzel szemben neveiket még 16 év után is engedik a jogosan elmarasztaltakkal együtt publikálni? Éljen a személyi jog védelme. Éljen az igazságos demokrácia.

Név és cím a szerkesztőségben

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?