Halott az alkotmány?

Megoszlanak a vélemények arról, hogy már halott vagy még életben van, esetleg csak szunyókál, netán belepte a hó, vagy sürgős műtétre szorul. Úgy tűnhet, hogy az Európai Unió (EU) megfeneklett alkotmánya a végét járja, miután a francia és a holland szavazók elutasították a tavalyi népszavazáson, de az európai politikusok többsége mégsem akarja örök nyugalomra helyezni.

Wolfgang Schüssel osztrák kancellár szerdán fogja vázolni az Európai Parlamentben, hogyan képzeli az európai intézmények jövőjéről folytatott kényes vita előmozdítását országa hat hónapos EU-elnöksége alatt, a júniusi csúcstalálkozóig. Schüssel kormánya azonban megosztott, ezért sok elemző úgy gondolja, hogy 2007 közepe – a franciaországi és hollandiai választások – előtt nem igazán lehet előrelépésre számítani.

A népszavazási kudarcok ellenére az EU-vezetők többsége változatlanul hisz abban, hogy a 25 országot lefedő tömbnek szüksége van az alkotmányban foglalt intézményi reformokra a döntéshozatali mechanizmus egyszerűsítése és egy sokkal stabilabb vezetés érdekében. A megvalósítást illetően azonban nagyon eltérően gondolkodnak.

Karcsúsítás? Jacques Chirac francia elnök, akinek tekintélyét alaposan megtépázta a tavaly májusi népszavazás balsikere, a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy az alkotmány egyes részei alkalmazhatók a meglévő szerződések felhasználásával.

Megismételte felhívását, hogy az országok „úttörő” csoportja lépjen előre a szorosabb integráció irányába, egyúttal nagyobb politikai szerepet szorgalmazott az euróövezethez tartozó 12 államnak.

A konzervatív Nicolas Sarkozy belügyminiszter, aki a legnagyobb eséllyel pályázik Chirac elnöki székére, azt javasolta, hogy csupaszítsák le az alkotmányt néhány intézményi reformra, amelyeket új szerződésbe foglalnának és – népszavazás helyett – parlamenti szavazásra bocsátanának. Sarkozy amellett kardoskodik, hogy a hat legnagyobb országnak – Németországnak, Franciaországnak, Nagy-Britanniának, Olaszországnak, Spanyolországnak és Lengyelországnak – vezető szerepet kell játszania az unióban.

Angela Merkel német kancellár szerint az alkotmány szövegén nem szabad változtatni. Megígérte: Németország soros elnöksége alatt, 2007 első felében megpróbálja elérni, hogy hatályba léptessék. Álláspontja kézenfekvő annak fényében, hogy a német parlament már ratifikálta a dokumentumot. A kancellár egyúttal külön nyilatkozatot javasolt Európa szociális dimenziójáról, amelyet csatolhatnának az alkotmányhoz, eloszlatva ezzel a francia aggodalmakat.

Schüssel és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke óvatos támogatásáról biztosította az elgondolást, de felhívták a figyelmet arra, mennyire nehéz egy olyan konszenzusos formulát találni, amelyre az „európai szociális modell” épülhet.

Diplomáciai források szerint Berlin leginkább a szavazási rendszer lakosságszámon alapuló, alkotmányban rögzített reformjának fenntartásában érdekelt, ami növelné Németország súlyát az unióban.

Bernard Bot holland külügyminiszter a politikai legitimáció alapvető problémájával szembesítette az alkotmány feltámasztására tett kísérleteket, amikor osztrák kollégája, Ursula Plassnik az alkotmányt leszavazó Hollandiába látogatott. „Megvitattuk az alkotmányt, amely Hollandia számára halott” – jelentette ki megbeszélésük után, elvetve a szöveg átszabására és ismételt népszavazásra bocsátására vonatkozó felvetéseket.

Plassnik kijelentette, hogy az alkotmány, amelyet 13 EU-tagállam, köztük Ausztria is jóváhagyott, hibernálódott a hótakaró alatt, és megígérte: politikai „éghajlatváltozásért” fog munkálkodni, hogy visszahozza azt a mélyfagyasztott állapotból.

A folyamat újraindítására tett javaslatokban nincs hiány: mazsolázni a reformokból, új szövegek hozzátoldása a francia és holland aggályok semlegesítésére, a népszerűtlen részek eltávolítása, változtatásokra javaslatot tevő demokratikus fórum újbóli összehívása, vagy a választókat elriasztó „alkotmány” elnevezés ejtése.

Az Európai Parlament a héten akar hozzáfogni az alkotmány újraélesztéséhez egy olyan jelentésről tartott szavazással, amely összeurópai referendumot javasol az alkotmányos szerződésről 2009-ben, a következő európai választások napján. „Az alkotmány nem halott, csak autóbalesetet szenvedett, és műtétre van szüksége, nem pedig szépészeti beavatkozásra” – vélekedik a brit Andrew Duff, a jelentés társszerzője.

A semmittevés nem megoldás – hívta fel a figyelmet a befolyásos liberális európai parlamenti képviselő –, mert a Nizzai Szerződés, amelynek alapján most kormányozzák az uniót, az Európai Bizottság méretének csökkentését irányozza elő, ha a tagállamok száma eléri a huszonhetet. Ez pedig már jövőre, de legkésőbb 2008-ban bekövetkezik Románia és Bulgária csatlakozásával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?