Giovanni Battista Montini bíborosnak, a Vatikán helyettes államtitkárának, a későbbi VI. Pál pápának köze volt náci háborús bűnösök Dél-Amerikába menekítéséhez és a nácizmus áldozataitól rabolt javak tisztára mosásához – állította egy hajdani amerikai hírszerzőtiszt, egy San Franciscó-i szövetségi bíróság előtt tett tanúvallomásában.
Háborús bűnösök a Vatikánban
Gowen az amerikai kémelhárítás római csoportjának különleges ügynökeként olasz fasisztákra, náci háborús bűnösökre és kollaboránsokra, köztük usztasákra vadászott Olaszországban. Megállapította egyebek közt, hogy Krunoslav Draganovic – Horvátország korabeli vatikáni nagykövete, egyben a Pápai Horvát Kollégium befolyásos személyisége – segített legalizálni az usztasák harácsolta vagyont a Vatikán bankja, az IOR segítségével. A pénzt részben vallási tevékenységének finanszírozására, részben az usztasa vezetők Dél-Amerikába szöktetésére használta fel a bank.
Az amerikai tiszt vallomásában elmondta, hogy Montini – tudomást szerezve az ő tevékenységéről – panaszt tett feletteseinél, azzal vádolva őt, hogy nyomozómunkájával megsértette azoknak a templomoknak és vatikáni egyházi intézményeknek, köztük a Pápai Horvát Kollégiumnak a területenkívüliségét, amelyekben gyanúja szerint náci háborús bűnösök bujkáltak álnéven.
Gowen tanúként való megidézését a felperesek ügyvédei érték el a CIA és az amerikai hadsereg titkos dokumentumaiba való betekintés jogáért vívott szívós küzdelem eredményeként. Könnyen meglehet, hogy a mindent tagadó alperesek követelésére a bíróság Amerikában nemsokára betiltja a dokumentum publikálását.
A San Franciscó-i bíróság elé tárt titkos dokumentumok tanúsága szerint közvetlenül a háború végén a brit titkosszolgálat vette szárnyai alá Pavelicet és a többi usztasa vezetőt, és megengedte nekik, hogy a rablott kincsekkel, egy tíz teherautóból álló konvojjal Ausztria brit megszállási övezetébe menjenek, később pedig Olaszországban, a Vatikán felügyelete alá tartozó kolostorokban, hamis iratokkal rejtőzzenek el. Rómába érkezve az usztasák Draganovic nagykövet gondjaira bízták a „kincses konvojt”, és az ő segédletével rejtőztek el vatikáni intézményekben és más biztonságos helyeken. Gowen azt állítja, hogy Draganovichoz fűződő kapcsolatai révén Pavelic a Vatikán oltalmát élvezte.
Az amerikai hírszerzés azonosította az usztasa vezér rejtőzködési helyét, Gowen egy 1947 júliusában kelt bizalmas feljegyzése szerint azonban az amerikai nagykövetség azt az utasítást adta, hogy „el a kezekkel Pavelictől!”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.