Ha van politikai akarat, akkor egyetem is lesz

A 131/2002. számú jogszabály 5. cikkelye értelmében felsőoktatási intézményt csak törvény által lehet létrehozni, illetve megszüntetni. Tehát a parlament jóváhagyásával.

Az Akkreditációs Bizottság a létrehozandó egyetem felkészültségéről mond véleményt, illetve megítéli, hogy az oktatási intézmény alkalmas-e a meghirdetett szakok, pedagógiai programok megvalósítására. Az akkreditáció során a bizottság értékeli a pedagógiai programok tartalmát, a leendő hallgatókkal szemben támasztott elvárásokat és a kiválasztás módját, az oktatáshoz szükséges személyi, tárgyi és műszaki feltételeket.

A 83. cikkely 2. bekezdése értelmében az új pedagógiai programok első értékelésekor az Akkreditációs Bizottság egyéni kritériumok szerint is eljárhat. Ez azt jelenti, hogy a testület pozitív értékelést ad akkor, ha úgy ítéli meg, hogy nagy valószínűséggel feltételezhető, hogy az egyetem az oktatási ciklus végéig képes lesz teljesíteni a pedagógiai programot, és a meglevő feltételek lehetővé teszik, hogy az iskola első hallgatói teljes értékű egyetemi végzettséget szerezzenek. Ez a cikkely valószínűleg nem véletlenül került be a törvénybe, hiszen egy induló, illetve még nem is létező egyetem hogyan nevezheti meg például azokat az oktatókat, akik az egyes tantárgyakat fogják tanítani a 3. vagy 4. évfolyamban?

Az oktatók kiválasztását, a professzori, illetve docensi helyek betöltését, a felvételi kritériumokat, de a pedagógiai programokat is az egyetem akadémiai szenátusa hagyja jóvá, miután a tudományos tanács véleményezte azt. Csakhogy a nem létező, illetve az újonnan létrejött egyetemnek még nincs szenátusa, sem tudományos tanácsa. Ha a kormány és a parlament pozitívan dönt az egyetem létrehozásáról és ez politikai döntés lesz, akkor kezdődhet meg a szakmai munka. Akkor már nincs akadálya a tantestület létrehozásának. Ki lehet építeni az egyetem önkormányzati szerveit: az akadémiai szenátust és a tudományos tanácsot. Meg lehet választani az egyetem és a karok vezetőit, s véglegesíteni lehet a pedagógiai programot is.

Az egyetemalapítás tehát politikai döntést igényel. Az akkreditáció viszont szakmai mérlegelés kellene, hogy legyen. Ezért úgy gondolom, hogy ha van politikai akarat, akkor egyetem is lesz. Az viszont, hogy milyen színvonalú, milyen minőségű lesz az oktatási intézmény, csak a mi szakmai felkészültségünkön múlik majd.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?