Gyorsan gyűrűző a rossz

Rossz emlékű kifejezés a begyűrűzés. A köznyelvbe, stílszerűen szólva, a hetvenes évek második felében gyűrűzött be, amikor ezt a szavat használva valahogyan meg kellett magyarázni az üzemanyagárak folyamatos drágulását.

Rossz emlékű kifejezés a begyűrűzés. A köznyelvbe, stílszerűen szólva, a hetvenes évek második felében gyűrűzött be, amikor ezt a szavat használva valahogyan meg kellett magyarázni az üzemanyagárak folyamatos drágulását. Akkoriban nehéz volt világgazdasági folyamatokkal magyarázni az árak alakulását, hiszen jó ideig úgy hitték, a külvilág hullámzása megtörik a szocialista tábor betonfalán. Ma már nem kell körmönfont módon tálalni azt, ha külső hatásra valami kedvezőtlen irányt vesz nálunk. Azonban a Csehországban átmenetileg leállt koreai–holland LG.Philips Displays gyár megtorpanásának szlovákiai utózöngéje mégis újnak számít.

Tömören arról van szó, hogy az említett cégnél előállított hagyományos képcsövű tévékészülékek iránt egyre kisebb a kereslet, a plazma- és folyadékkristályos televíziók előretörése megállíthatatlan, ami padlóra küldte az elektronikai társaságot. Olyannyira képtelen megbirkózni a helyzettel, hogy maga az anyavállalat csődöt mondott, magával rántva a Paroubek-kormány mentőövébe kapaszkodó észak-morvaországi fiókját, továbbá a námestovói beszállítókat is. Mindez csak Árvában legalább 700 új munkanélkülit jelent.

A technológiaváltás okozta, esetünkben negatív előjelű láncreakció meglehetősen gyakori jelenség, ám eddig valahogyan elkerülte országunkat. Amikor tavaly az amerikai Delphi hazájában csődeljárásba menekült, akkor itteni leányvállalata, a Delphi Slovensko vígan üzemelt tovább. A szintén amerikai Tower Automotive összeomlása sem rántotta magával a malackai, 800 főt foglalkoztató telephelyét, és ugyanez igaz a problémákkal küszködő tengerentúli Visteon konszernre is, amelyik Nyitrán minden gond ellenére megépíti telephelyét.

Netán a lendületbe jött „tátrai tigris” körmeitől megriadva állt meg eddig egy-egy csődhullám Dévény kapuinál? Nyilvánvalóan nem, pedig mítoszteremtésnek jó lenne. Mindössze arról van szó, hogy a külföldi társaságok itteni üzemegységei olyan olcsón és viszonylag magas hatékonysággal termelnek, hogy még agonizáló állapotukban, a csőd árnyékában élve is megéri fenntartani őket.

Azonban a gyökeres műszaki lépésváltás ellen már ez sem nyújt védelmet. Az igazi védelemre a Sony nagyszombati és a Samsung galántai gyára adja a megoldást, ahol már elkezdődött az új technológia átvétele.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?