Nem nagyon valószínű, hogy a hazai illetékeseket tényleg meglepte a nemrég közzétett értékelés, mely szerint Szlovákiában 6-8 évvel rövidebb ideig élnek az emberek, mint az EU tagállamaiban, de egy biztos: az egészségügyi reformjára oly büszke Rudolf Zajac miniszter nem nagyon örült a közzétett adatoknak.
Gyatra népegészség
Nem nagyon valószínű, hogy a hazai illetékeseket tényleg meglepte a nemrég közzétett értékelés, mely szerint Szlovákiában 6-8 évvel rövidebb ideig élnek az emberek, mint az EU tagállamaiban, de egy biztos: az egészségügyi reformjára oly büszke Rudolf Zajac miniszter nem nagyon örült a közzétett adatoknak. A tárgyilagosság kedvéért meg kell jegyezni, ma még a népegészség állapotáért nem (csak) őt terheli a felelősség, ugyanis a WHO az ágazatot a rendszerváltás óta folyamatosan elmarasztalja. Főleg azért, mert a közismerten kedvezőtlen helyzet és a világszervezet ajánlásai ellenére nem fogott bele a problémák orvoslásába. Nos, az egészségügyi miniszter bejelentése szerint hamarosan minden másképp lesz. Ugyanis vezetésével a tárca vagy harminc rendelettel lát neki a lakosság jónak nem mondható – nem sikerült csökkenteni a szív- és daganatos betegségek arányát, megállítani a drámai módon megsokszorozódott lelki nyavalyákat, de a csecsemőhalandóságot sem – egészségi állapotának javításába. Mivel köztudott, egészségünk megtartása 80 százalékban rajtunk múlik, vagyis csak 20 százalékban függ az orvosi ellátástól, a miniszter felhívja figyelmünket az egészséges táplálkozás, az aktív mozgás szükségére, a káros szenvedélyek – alkohol, dohányzás, kábítószer, felelőtlen párkapcsolat – és a stresszes életvitel kerülésére. Eszem ágában sincs ellenkezni ezekkel az ajánlásokkal, de tartok tőle, megvalósításuk akadozni fog. Mert hiszen hiába tudják a sokgyermekes szülők, hogy a sovány karaj egészségesebb az oldalasnál, a sonka a párizsinál, hogy a salátán az olívaolaj az igazi, amikor örülnek annak, ha a hónap végén legalább rántott levesre és pirítósra telik. A kisnyugdíjasok is naponta fogyasztanának friss zöldséget, ennék ők az idénygyümölcsöt, az epret, a dinnyét, az őszibarackot vagy akár az almát is, ha megengedhetnék maguknak. Csak hát tudják: ha nem verik fogukhoz a garast, ha 30 koronát költenek a nyári alma kilójáért, télen miből fedezik majd a fűtés egyre emelkedő költségeit? Vagy a tetemes gyógyszerkiadásaikat, amelyek a reform ellenére valahogy mégsem csökkennek?! Félő, a harminc rendelet is kevés a lakosság egészségi állapotának javítására. Ha a kormány nem különít el anyagiakat az átfogó népegészségügyi tervezetek támogatására, ha nem biztosítja mindenki számára a kórokozómentes ivóvizet, a tiszta levegőt és a vegyszer nélküli élelmiszert, a miniszter szavai üres szólamok maradnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.