Gáz van a földgázzal

Hosszú hónapok óta a kőolaj, ezen belül is főleg a benzin árának alakulása a sláger az üzemanyag-hordozók drágulásáról szóló írások kategóriájában. Ez persze nem véletlen, hiszen a fekete arany hordónkénti (159 liter) ára tartósan 50 dollár fölé emelkedett, ami történelmi magasságnak számít.

Hosszú hónapok óta a kőolaj, ezen belül is főleg a benzin árának alakulása a sláger az üzemanyag-hordozók drágulásáról szóló írások kategóriájában. Ez persze nem véletlen, hiszen a fekete arany hordónkénti (159 liter) ára tartósan 50 dollár fölé emelkedett, ami történelmi magasságnak számít. Azonban egyre inkább kiderül, hogy a fűtés szempontjából kulcsfontosságú földgázzal is baj van. Az európai tartalékok fogytán vannak, lassan már Nagy-Britannia is behozatalra szorul, a cseppfolyós halmazállapotú gáz tengeri szállítása pedig módfelett drága mulatság. Természetesen ott van még Oroszország szinte kimeríthetetlen tartaléka, ám a két földgázvezeték szállítási kapacitása véges. A további két gázvezeték, a Balti-tengeri, továbbá a főleg iráni földgázt szállító Nabucco egyelőre csupán a tervezőasztalokon létezik. Visszakanyarodva a magas olajárakhoz, az utóbbi energiahordozó áralakulása negatív hatással van a gázéra. Tavaly még úgy tűnt, hogy az idei gázáremelés lesz a végső, a jövőben már csak az infláció alakulásának függvényében drágulhat. Ehhez képest most ott tartunk, hogy nagy valószínűséggel évközben, talán nyáron újabb áremelés elé nézünk. Az árszabályozási hivatal ugyanis abból indult ki, 2005-ben a nyersolaj hordónkénti világpiaci átlagára 38,50 dollár körül mozog majd, a dollár árfolyama pedig 29 korona lesz. Ehhez képest – mint már jeleztük

– a fekete arany makacsul 50 dollár felett tanyázik, ráadásul váratlan fordulat eredményeként az amerikai fizetőeszköz is jobban tartja magát, azaz erősebb. Az ügyben leginkább érintett Szlovák Gázművek ugyan még nem tette közzé az új helyzetre reagáló hatástanulmányát, azonban erre akár már májusban sor kerülhet. Az árszabályozási hivatal pedig minden bizonnyal elfogadja a társaság drágítást javasló érveit, hiszen senki sem várhatja, hogy a gázművek merő jótékonykodásból helyettünk állja a többletköltségeket. Ráadásul a cég, az európai uniós előírásoknak megfelelve, kötelező belső szerkezetváltáson megy keresztül, ami a gázforgalmazó és -terjesztő részleg leválasztását jelenti. Talán mondani sem kell, hogy a 2006 januárjáig megtörténő lépés további többletköltségeket gerjeszt. Mindent egybevetve úgy tűnik: a nyári hónapokban, amikor elhanyagolható a fűtés szerepe, felfelé lódulhat az energiahordozó ára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?