Az orosz biztonsági erők szoros felügyelete mellett zajlott a múlt hét végén Mariföld fővárosában, Joskar-Olában a X. nemzetközi finnugor kongresszus – írta a finn küldöttség tapasztalatairól beszámolva a Helsingin Sanomat angol nyelvű internetes kiadása.
Finnugor kongresszus – erős felügyelet mellett
A lap szerint a kongresszusnak kevés nyelvészeti vagy antropológiai hozama volt, és inkább a politikáról szólt. Már az esemény előtt „gyanús mentési gyakorlatot” tartottak az orosz biztonsági erők a helyszínen. Ennek célja az volt, hogy gyakorolják „terrorista és más szélsőséges elemek” támadásainak visszaverését.
A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a finn, az észt és a magyar küldöttek száma a várthoz viszonyítva a felére zsugorodott. Egyesek, közöttük Pauli Saukkonen finn professzor a mari (cseremisz) nép elnyomásával vádolt mariföldi kormány politikája miatt maradt távol. A kongresszuson, amelyen a tervezett ezer fő helyett csak mintegy ötszázan vettek részt, és a programok fele elmaradt, a nyugtalanság légköre uralkodott – írja a lap.
A finn résztvevők elmondták, helyi kollégáik utasítást kaptak, hogy a köztársaság problémáival kapcsolatban semmit se vitassanak meg. A külföldi vendégek állandó rendőri kíséret alatt álltak. Állandó rendőrkonvoj kísérte őket kirándulásaikra, ami biztonságos volt, de megakadályozta, hogy helyi lakosokkal kapcsolatba kerüljenek. A mari résztvevőket megtorlással fenyegették meg a külföldi vendégek távozása után. A vendéglátó marik szívélyesen fogadták vendégeiket, bőséges enni-innivalóval, de a kongresszuson közreműködők egy árva kopeket sem kaptak munkájukért.
A lap szerint a kongresszuson nem túl kedvező kép alakult ki az oroszországi kisebbségek helyzetéről. A finn résztvevők különösen aggódtak a nemzeti nyelvek háttérbe szorulása miatt, amelyeket szerintük az a veszély fenyeget, hogy „múzeumi nyelvek” lesznek távoli falvakban.
Az Európai Parlament májusi határozatában elítélte a Volga-vidéki orosz tagköztársaságban elkövetett emberjogsértéseket. Leonyid Markelov mariföldi elnök a kongresszushoz időzített lapinterjúban hazugságnak nevezte az EP-határozatban foglaltakat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.