MLADÁ FRONTA DNES
Zárt ajtók mögött intézik el rendes családokban az olyan konfliktusokat, mint amilyen Sólyom László magyar államfő múlt heti prágai látogatásakor robbant ki a legfelsőbb cseh politikai vezetők között – írta keddi kommentárjában a Mladá Fronta Dnes című legolvasottabb cseh napilap.
FIGYELŐ
Zárt ajtók mögött intézik el rendes családokban az olyan konfliktusokat, mint amilyen Sólyom László magyar államfő múlt heti prágai látogatásakor robbant ki a legfelsőbb cseh politikai vezetők között – írta keddi kommentárjában a Mladá Fronta Dnes című legolvasottabb cseh napilap. „A magyar államfő így akaratán kívül tanúja lett a legfelsőbb alkotmányos tényezők konfliktusának, amely rendezetlen és nem eléggé civilizált viszonyokról tanúskodik: tisztességes családokban az ilyen dolgokat zárt ajtók mögött intézik el” – írta a lapban Bohumil Doležal politológus. Václav Klaus államfő és Jiří Paroubek kormányfő között annak kapcsán keletkezett konfliktus, hogy Sólyom László látogatásakor kiderült: Klaus nem ismeri azt a levelet, amelyet Paroubek küldött az Együttélés politikai mozgalomnak. Ebben Paroubek a magyarokra és a lengyelekre is kiterjesztette a kormánynak azt a humanitárius gesztusát, amelyet tavaly augusztusban tett az antifasiszta szudétanémetek irányában a II. világháború után őket ért sérelmekkel kapcsolatban. „Ha Paroubek levelét egészen komolyan kezelnénk, akkor az jó irányba tett lépésnek minősülhetne. Néhány dolog azonban homályos, ezért nehéz ezt a levelet így értelmezni. A kitelepített magyarok kérdésében Paroubek a kormány nyilatkozatát gyakorlatilag kiterjesztette a határon túlra, hiszen a kitelepített magyarok a II. világháború után nem éltek a mai Cseh Köztársaság területén. Tisztességes lett volna tehát, ha erről Paroubek a magyar államfő látogatása előtt Klaust is tájékoztatja” – fejti ki véleményét Doležal. Megjegyzi: ha ez megtörtént volna, akkor Csehország megspórolhatta volna magának ezt a szégyent, amelyet Paroubek Klaushoz intézett durva szavai még növeltek. A szerző ugyanakkor rámutat: a kitelepített magyarok döntő része az első világháború előtt olyan területen élt, amely stratégiai szempontok alapján lett Csehszlovákiához csatolva a lakosság akarata ellenére. Ezek a magyarok a „magyar politikai nemzet” részének érezték magukat, s a csehszlovák nemzetállammal nem azonosultak. Ezen az elemző nem csodálkozik.
THE WASHINGTON TIMES
C. Ray Nagin, New Orleans polgármestere kijelentette: az Egyesült Államokat sújtó hurrikánok Isten haragjának következményei – írja a jobboldali Washington Times. „Biztos, hogy Isten mérges Amerikára” – mondta a politikus, hozzátéve: „nyilvánvaló, hogy nem nézi jó szemmel iraki tartózkodásunkat, melyet hamis indokkal teszünk.” A polgármester megígérte: New Orleans-t újjá fogják építeni, és a város újra – az ő szavaival élve – „csokoládé város” lesz, azaz afro-amerikai többség fogja jellemezni, hiszen „Isten is így akarja”. A polgármester emellett egy képzelt beszélgetésről is beszámolt, melyet a néhai polgárjogi vezetővel, Martin Luther King Jr-ral folytatott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.