Félelem és rettegés a hétmilliós Bagdadban

MTI–HÁTTÉRMecsetekben esdeklő, imákat mormoló, komor hívek, bezárt üzletek, órákkal a kijárási tilalom előtt kiürülő utcák – ez most az iraki főváros.

MTI–HÁTTÉR

Mecsetekben esdeklő, imákat mormoló, komor hívek, bezárt üzletek, órákkal a kijárási tilalom előtt kiürülő utcák – ez most az iraki főváros. Bagdad lakói félelemmel és elkeseredéssel veszik számba azt az eddig elképzelhetetlennek tartott lehetőséget, hogy az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) szélsőséges harcosai elfoglalják Bagdadot. „Allah, vezesd győzelemre seregünket” – csendült fel egy nagyra becsült síita imám fohásza az egyik bagdadi mecsetben. Mohamed Hásim al-Máliki 51 éves bagdadi síita azt mondja, „rég nem láttam ilyen szomorúnak és gondterheltnek az itt élőket.”

Mindenkit meg fognak ölni

Pedig mind a síita, mind a szunnita bagdadiaknak közismerten nagy az ellenálló képességük, de többen attól tartanak, hogy az ILIÁ jelentette veszély hasonló a várost a XIII. században elfoglaló mogul hordákéhoz, akik hasonlóan értelmezték az iszlamista törvényeket, mint a mai dzsihádisták, és akik a monda szerint a Tigris folyó vizét előbb a lemészárolt lakosság vérével vörösre, majd a belehajított több tízezer könyv tintájával feketére festették.

A főváros még nincs közvetlen veszélyben, de a szunnita szélsőségesek térhódítása és az iraki hadsereg szégyenteljes vereségei a hétmilliós Bagdadot félelemmel töltik el. A síiták attól tartanak, hogy az ILIÁ szunnita harcosai válogatás nélkül legyilkolják őket. Bagdad szunnita lakói pedig attól tartanak, a szunniták harctéri sikerei miatt a fővárosi síita milíciák célpontjává válnak.

Autók alig láthatók az utcákon, amelyek már órákkal az este tíztől érvényes kijárási tilalom előtt kiürülnek. A bagdadi repülőtérre érkező járatok félig üresek, miközben a viszonylag biztonságos északi kurd városokba tartó gépekre július végéig az összes jegy elkelt.

Síita milíciák masíroznak az utcákon

A városban több lett a biztonsági ellenőrző pont, a síita milíciák vallásos jelmondatokat kántáló tagjai járőröznek Bagdad-szerte. Az állami televízió folyamatosan nacionalista dalokat, a hadsereg és a rendőri erők akcióiról készített videofelvételeket, katonának jelentkező fiatalokkal készített interjúkat sugároz, és Núri al-Máliki iraki síita miniszterelnök beszédeit közvetíti.

Az egyik bagdadi köztéren hatalmas kivetítőn Ali asz-Szisztáni ajatolláh, a legfőbb iraki síita vallási méltóság felhívása olvasható, amelyben a szunnita felkelők elleni dzsihádra, szent háborúra szólít fel. Mindenkit emlékeztetett, hogy a szélsőségesek a bagdadi, szamarrai, nedzsefi és kerbelai szent helyek megtámadásával is fenyegetőznek.

1980 óta csak elvétve

volt béke

Az iraki fővárosban az elmúlt bő harminc évből alig néhányban nem voltak összetűzések: Irak 1980–1988 között Iránnal szemben viselt háborút, 1991- ben az első Öböl-háborúban Kuvaitba küldte katonáit, majd 2003-ban amerikai csapatok támadták meg az országot. Az elmúlt évtizedben, különösen 2006–2007-ben kiéleződtek a felekezeti ellentétek a síiták és szunniták között. Az összetűzések több ezer ember életét oltották ki, és teljesen átrajzolták Irak felekezeti térképét. Így vált például a korábban szunnita Bagdad többségében síita várossá.

Megfélemlítik a bagdadi szunnitákat

Mióta az ILIÁ elfoglalta a második legnagyobb várost, Moszult, és a kormányerők fegyvereiket hátrahagyva elmenekültek, tovább nőtt Bagdadban a fenyegetettség érzése. A fővárosban több ezer síita milicista, „békebrigádok” jelentek meg, és nehézfegyverekkel, aknavetőkkel és géppuskákkal felszerelkezve tartanak felvonulásokat szerte a városban.

A brigádok a 2003-ban létrehozott, Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónokhoz hű Mahdi Hadserege újjászervezett változatai, amelyek néhány éve a véres felekezeti belháborúban élen jártak a szunniták elleni harcban. Abu Zajnab, a szervezet parancsnoka a felvonulásokról azt mondta: „Egy célunk van, a szunniták megfélemlítése”. Emellett civil ruhás, fegyveres titkosrendőrök jelentek meg a szunnita kerületekben.

„A politikusoknak eddig egy dolgot sikerült elérniük: bizalmatlanságot szítani a város síita és szunnita lakói között” – mondta a 45 éves Jászer Farúk, a szunnita Azámíja kerület lakója. Hozzátette, hogy már megtervezte menekülési útvonalát, ha az ILIÁ bevenné a várost, vagy a síita milíciák a szunnita lakosok ellen fordulnának. „A városban mindenfelé fegyverek vannak. Ez annak jele, mennyire ingatag a közbiztonság, és közeleg a katasztrófa” – mondta a férfi.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?