Évtizedes per

Cingel Zsuzsa, a kassai U. S. Steel egészen Brüsszelig eljutó egykori darukezelője után újabb „népi hős”, alulról jövő emberjogi harcos van születőben, szintén Kelet-Szlovákiából.

Cingel Zsuzsa, a kassai U. S. Steel egészen Brüsszelig eljutó egykori darukezelője után újabb „népi hős”, alulról jövő emberjogi harcos van születőben, szintén Kelet-Szlovákiából. František Piskurának hívják, februárban egy ideig Kassán,

az alkotmánybíróság épülete előtt tüntetett csendesen, tegnap pedig polgári engedetlenségbe kezdett, mivel az Eperjesi Járásbíróságon tíz éve folyamatban van egy munkajogi pere, s azóta nem született döntés az ügyében.

Az elkeseredett állampolgár elmaradt munkabérét követeli egykori alkalmazójától. Piskura egy eperjesi állami vállalatnál dolgozott, melyet a Mečiar-kormány idején privatizáltak. A cég ellen 2003-ban csődeljárást kezdeményeztek, ez újabb akadályokat gördített az egykori karbantartó ügye elé. Mivel a férfi – jogosan – nem volt elégedett az ügyintézés „gyorsaságával”, a Legfelsőbb Bírósághoz és a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordult. Mindkét testület helyt adott panaszának, ám az eperjesi bírákat ez sem hatotta meg. Ezért tegnap levélben tájékoztatta a három legfőbb közjogi méltóságot kezdeményezéséről, bár őszintén szólva, nem tudom, mit remél tőlük. Esete azt példázza, a kisember reménytelen helyzetben van, ha egyszer bekerül valamilyen állami intézmény gépezetébe.

A történet első olvasásra hihetetlennek tűnik. Ám rövid utánajárással csaknem minden második járásbíróságon találunk – ha nem is ennyire durva, de – hasonló esetet. Hogy mást ne mondjak, lapunknak is van egy 1998 óta húzódó ügye, melyben csak nem bír ítélet születni. Az emberjogi biztoshoz beérkező kérelmek többségében is az évek óta elhúzódó perekre panaszkodnak leginkább. Ha egy gyermekelhelyezési vagy gyermektartási perben öt-nyolc évig nem születik ítélet – márpedig erre is volt példa –, az a családi kasszára nézve bizony nagyon komoly következményekkel járhat.

A büntetőügyekben pedig folyamatosan romlik a helyzet. Az igazságügyi minisztérium nemrégiben készült elemzése szerint 2000 óta évről évre növekedett a kerületi bíróságokon a megoldatlan ügyek száma. 2000-ben 365, tavaly pedig már 403 jogi esetet toltak maguk előtt a bírák.

Ezek a számok a hazai bíróságokon uralkodó katasztrofális ál-lapotokról árulkodnak. Ezzel a helyzettel a rendszerváltás óta többen megpróbáltak kezdeni valamit. Vladimír Mečiar kormányának 1997-es reformja, mely a bíróságok hálózatának bővítésével próbálkozott, éppen az ellenkező hatást érte el, a sok kis bíróság csak tovább terhelte a rendszert, újabb munkát adva a fellebbviteli bíróságoknak.

Az első Dzurinda-kormány sem törte össze magát az igyekezettől, valószínűleg hiányzott a kellő politikai akarat. A másodiknak aztán sikerült elfogadtatnia egy felemás bírósági reformot, mely legalábbis nem minden vonatkozásában racionális, mivel nem sikerült átültetni Daniel Lipšic eredeti elképzelését. A miniszter koncepciója felett részben győzedelmeskedett a parlamenti képviselők akarata, akik úgy képzelték el a reformot, hogy az ő régiójukban nem számoltak bíróságok megszüntetésével. Márpedig mivel mindegyik honatya egy-egy régiót képvisel, a végeredmény olyan lett, amilyen.

František Piskura és a hozzá hasonlók esetei intő jelként figyelmeztetnek: az igazságügy terén bőven akad még tennivaló.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?