Európai ellensúly az Egyesült Államokkal szemben

A jövendő közös európai külpolitika kialakítására aligha lesz remény, ha az öreg kontinens a jövőben nem törekszik szoros összefogásra az Egyesült Államokkal, vagy ha valamiféle „ellensúlyt” akarna képezni a tengerentúli hatalommal szemben – véli az olasz sajtó.

A jövendő közös európai külpolitika kialakítására aligha lesz remény, ha az öreg kontinens a jövőben nem törekszik szoros összefogásra az Egyesült Államokkal, vagy ha valamiféle „ellensúlyt” akarna képezni a tengerentúli hatalommal szemben – véli az olasz sajtó. Rómában az Európai Konvent munkájára utalnak, amelynek egyik legfőbb eleme a jövendő közös európai külpolitika kialakítása. Csakhogy az utóbbi hónapokban az iraki háborúval kapcsolatban bekövetkezett sza-kadást aligha lehet megszüntetni az európai alkotmány tartalmáról szóló viták, szerkesztési munkák révén. Európa kénytelen volt felismerni, hogy nincs egységes szemlélete arról, milyen viszony is fűzi őt a világ többi részéhez, elsősorban az Egyesült Államokhoz. Azok, akik a jelenlegi válságért Nagy-Britanniát, illetve a Washington iránti szolidaritást dokumentumban rögzítő „nyolcakat” hibáztatják, úgy vélik, hogy Európának „ellensúlyként” kell szolgálnia az Egyesült Államokkal szemben. Ennek az elméletnek a hívei ugyanakkor nem akarják feladni a tengerentúli hatalomhoz fűződő barátságot sem, így önmagukkal keverednek ellentmondásba. Hatalmi egyensúlyról ugyanis csak ellenségek között lehet beszélni, barátok között értelmezhetetlen ez a fogalom, arról nem is beszélve, hogy akik ezt a szemléletet vallják, nem mérték fel, milyen következményekkel járna ez az „ellensúlyozás”. Európának több pénzt kellene fordítania a védelmi kiadásokra, erről azonban nehéz lesz meggyőzni a közvéleményt. De ennél is súlyosabb, hogy a földrész egy része kénytelen lenne elkülönülni Nagy-Britanniától, amely soha nem lenne hajlandó szakítani az amerikaiakkal. Az angolszász demokráciákkal szemben csak úgy lehetne fenntartani az „ellensúlyt”, ha ennek az elméletnek a hívei olyan tekintélyuralmi rendszerekkel lépnének szövetségre, mint amilyen a kínai vagy az orosz. Rómában ezzel szemben olyan Európa mellett foglalnak állást, amely töretlenül halad tovább az integráció útján anélkül, hogy destabilizálná az euroatlanti közösséget. A közös értékek tartják össze ezt a közösséget, amelyet még az alkalomszerű nézeteltérések sem bonthatnak meg – vélik olasz megfigyelők.

A szerző az MTI munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?