Európában mindenki a saját anyanyelvén

Bernat Joan i Marí katalán európai parlamenti képviselő meglehetős zavart okozott Strasbourgban, amikor az európai kisebbségi nyelvek népszerűsítésének anyagi támogatását kérte számon.

Bernat Joan i Marí katalán európai parlamenti képviselő meglehetős zavart okozott Strasbourgban, amikor az európai kisebbségi nyelvek népszerűsítésének anyagi támogatását kérte számon. A plénum előtt elmondott beszédében egy e célt szolgáló alapítvány létrejöttét javasolta, és felhívta a figyelmet a Kevésbé Használt Nyelvek Európai Irodájának (EBLUL) sanyarú anyagi helyzetére is. „Kellő támogatás hiányában a kisebbségi nyelvek zökkenőmentes parlamenti használatát gyakorlatilag lehetetlen elérni. Márpedig enélkül nem valósulhat meg a fennen hirdetett nyelvi pluralitás az Európai Unióban. Abban az Európai Unióban, amelyben papíron mindenkinek joga van használni anyanyelvét a hivatalos érintkezésben” – nyilatkozta Joan a kisebbségi nyelvek helyzetével foglalkozó Eurolang hírügynökségnek. A képviselő szerint az EU vezetése által „elfeledett” nyelvek közé tartozik a katalán is, amely kilencmillió európai polgár anyanyelve.

A Zöldek Pártjának színeiben politizáló Bernat Joan i Marí azt a szónoki kérdést is feltette, vajon van-e a világon még egy olyan parlament, amelynek elnöke, illetve alelnöke nem szólalhat fel a testület előtt saját anyanyelvén. (Jelentjük: van).

A katalán képviselő keserű iróniával azt javasolta az illetékeseknek, ha az unió ésszerűségi okokra hivatkozva továbbra sem törekszik a nyelvhasználati jogok tiszteletben tartására, igyekszik megspórolni a tolmácsokat, akkor végezzenek alapos munkát, és kiáltsák ki az angolt a parlamenti kommunikáció egyetlen hivatalos nyelvévé. Ezzel még több pénzt takaríthatnának meg. „Az Európai Bizottság hozzáállását mi sem mutatja jobban, mint az a tény, hogy az EU tanácsadó lobbiszervezeteként működő EBLUL anyagi gondjai mindeddig hidegen hagyta a bizottságot. Az uniós tisztségviselők pedig vajmi keveset tudnak a kisebbségi és regionális nyelvek helyzetéről, és nem is érdekli őket ez a kulturális szempontból rendkívül fontos téma” – állítja Joan, aki egyébként író. Szerinte információs kampányok, szemináriumok, képzések nélkül a helyzet egyhamar nem fog változni. Ehhez azonban pénzre van szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?