Az Európai Unió napját – az Európa-napot – ma ünneplik az EU tagországaiban, ezzel is kiemelve az európai integráció jelentőségét, és méltatva az abban elért eredményeket.
Európa-nap: a kontinens közel van
Az akkori Európai Közösség állam- és kormányfői 1985-ben, milánói csúcstalálkozójukon határoztak úgy, hogy minden évben ünnepélyes keretek között megemlékeznek a napról. „Ahhoz, hogy a békének meglegyen minden esélye, először egyetlen Európa kell” – vezette be a nyilatkozatot ismertető sajtótájékoztatóját 1950. május 9-én Robert Schuman. A kezdeményezésből születik majd meg Európa, egy szilárdan egybeforrt és erősen összeácsolt Európa – tette hozzá.
A Schuman-terv az úgynevezett Kis-Európa-koncepció nyitánya lett. Az így létrejövő Montánuniót, amelynek szerződését 1951. április 18-án írták alá Párizsban, az Európai Unió kialakulása első lépcsőjének tekintik. Ez volt az első európai szintű megállapodás az Európai Gazdasági Közösség 1958-as megalakulását eredményező tárgyalássorozatban (Közös Piac), és ebből nőtt ki folyamatosan előbb az Európai Közösségek, majd napjaink Európai Uniója.
Schuman „igazi lángelmére valló” javaslata új irányt adott az európai történelemnek. Fennállásának több mint fél évszázada alatt az EU rendkívüli sikereket ért el. Biztosította a béke fennmaradását tagországai között, két nemzedékkel ezelőtt még elképzelhetetlen mértékben emelte az életszínvonalat, határok nélküli egységes piacot és közös valutát teremtett, világméretekben is jelentős gazdasági hatalommá vált. Az utolsó bővítésre 2004. május 1-jén került sor, amikor újabb tíz ország: Ciprus (görögök lakta része), Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia csatlakozott a már 25 tagúra bővülő Európai Unióhoz.
Az EU alkotmányos szerződését 2004. október 29-én Rómában írta alá a huszonöt EU-tagország állam- és kormányfője. Az ünnepélyes aktus a Capitolium múzeumi épületében történt, ugyanott, ahol 1957. március 25-én megszületett a hat alapító állam által létrehozott Európai Gazdasági Közösség és az Európai Atomenergia Közösség, a mai EU elődszervezete. A korábbi uniós alapszerződéseket összefoglaló és nagymértékben továbbfejlesztő, az uniós együttműködést több vonatkozásban magasabb szintre emelő alkotmányt néhány ország már ratifikálta. A dokumentum 2006. november 1-jén lép hatályba, ha addig valamennyi tagállam megerősíti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.