Elvetélt viaskodások

Az Európai Unió nyugalmas térségéből nézve szinte forradalmi változások zajlanak Szlovákiában.

Az Európai Unió nyugalmas térségéből nézve szinte forradalmi változások zajlanak Szlovákiában. Nálunk gyakorlatilag egyszerre reformáljuk meg gyökeresen az egészségügyet, alakítjuk át a szociális juttatások rendszerét, emeljük a nyugdíjkorhatárt, szabjuk át az adórendszert és változtatjuk meg a nyugdíjrendszert a jelenlegi felosztó-kirovóról a korszerűbb hárompilléresre. Mindez hihetetlen elszántságot igényel, ambíciót, a lakosság részéről pedig türelmet és megértést. A külföld, látva a mindent megváltoztatás hevét, némi túlzással országunkat a szélesebb értelemben vett térség legprogresszívebb államaként kiáltotta ki. Sőt, Csehország egyenesen már mint komoly konkurenciára, úgy tekint Szlovákiára, mivel a 2004-től várható kisebb jövedelmi adóink elszipkázhatják tőlük a befektetőket. Mi, itt élők, persze tudjuk, ennyire jók nem vagyunk. Bár látva a nyugdíjreform miatti nyugat-európai általános sztrájkokat, leszögezhetjük: mi ennél sokkal többet elviselünk. Mielőtt a felsorolásunk sikertörténetbe csapna át, jön a törés: a kormánykoalíció egyszerűen nem és nem képes megegyezni egy látszólag kisebb horderejű kérdésről, a művi terhesség-megszakítás mikéntjéről. Kiderül, ha gyakorlatias dolgokról van szó, akkor még a sör árának emelésétől sem riadnak vissza a döntéshozók, azonban ha elvi, netán ideológiai kérdések merülnek fel, akkor megmerevednek a frontvonalak. Ez esetben a liberális és a konzervatív, kereszténydemokrata elképzelések feszülnek egymásnak, olyannyira, hogy még a koalíció felbomlása sem kizárt. Veszélyes dolog ez, s a jelenséget némi túlzással a mečiari örökség kategóriájába sorolhatjuk. Mečiar országlásának vége óta divat ugyanis nálunk a legszélesebben értelmezett kormánykoalíció, melynek előnye a HZDS kiszorítása a hatalomból, hátránya viszont az ilyen késhegyig menő viták. Márpedig elvi vitákból még lesz néhány, sőt, máris körvonalazódik a kereszténydemokraták által szorgalmazott, a Vatikánnal kötendő szerződés, ami garantáltan kötélhúzáshoz vezet. Persze, lehet civódni, de nem helyes, ha frontvonalak húzódnak a felek között, ha ideológiai lövészárkokba menekülnek az egyébként közös célokat kitűző pártok. Az imént említettük, hogy a gyakorlatiasság szerencsére nem áll távol a Dzurinda kabinetjét adó pártoktól. Ha ez így van, akkor viszont hosszabb távon talán megegyeznek az elvi vitákra okot adó kérdésekben is, ugyanis ha túl nagy lesz a csatazaj, akkor a korona árfolyama – hosszabb idő elteltével – ismét mélyrepülésbe kezdhet. Az abortuszvita miatt fizetőeszközünk már kedden gyengülni kezdett, s ez talán intő jel lehet az érintettek számára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?