Kedvezőnek minősítik Csehország és az egész Európai Unió szempontjából is a szervezet brüsszeli csúcstalálkozóján megszületett megállapodást az új költségvetésről a tegnapi cseh lapok.
Elkerültek egy újabb karambolt
Csehország egy egész évi költségvetést kap 2007–2013-ban az EU-tól – írja első oldalán a Hospodářské noviny című gazdasági és politikai napilap. Leszögezi: Az Európai Unió tagállamainak sikerült olyan megállapodást kötniük, amelyre az alkotmányról folytatott vita csődje után a szervezetnek nagy szüksége volt. Az új tagállamok helytálltak a csúcstalálkozón, s nagy szerepük van abban, hogy az Európai Uniónak sikerült elkerülnie egy újabb karambolt, amelynek valószínűleg hosszú távú következményei lettek volna. „Most az a helyzet, hogy a válságot sikerült elkerülni, de ennek ellenére a válság mégis folytatódik. Az Európai Uniónak ugyanis szüksége van többi belső vitájának a megoldására is, s tény, hogy nem minden kérdésben egyezik a huszonötök véleménye” – írja a tekintélyes újság.
A liberális Mladá fronta Dnes úgy véli: aki még most is azt állítja, hogy Csehország számára nem előnyös az uniós tagság, az a fantaszták és a szélsőségesek közé sorakozik be. Csehország tiszta jövedelemként több tízmilliárd koronát kap majd évente. „Az Európai Unió nem szuperállam, de a szuverén államok egy kölcsönösen előnyös kereskedelmi csoportosulása. Az uniós államok együtt többet tudnak elérni, mint az egyedül álló államok” – mutat rá a lap.
Ugyanakkor mindkét újság leszögezi, hogy az Európai Uniónak szüksége van a reformokra, különösen az igazságtalan mezőgazdasági támogatások terén. „Kulcskérdés: Az Európai Unió van-e a francia békákért, vagy pedig a francia békák vannak az Európai Unióért?” – teszi fel a kérdést a Mladá fronta Dnes.
Az uniós költségvetési reformok szükségességére – különösen a mezőgazdaság területén – hívja fel a figyelmet a konzervatív Lidové noviny is. Leszögezi, szükség van a régiós támogatások rendszerének a felülvizsgálatára is. A támogatások ugyan papíron a legszegényebb régiókat érintik, de a mai gyakorlat az, hogy a pénz lehívására éppen a leggazdagabb régióknak van a legjobb esélyük. „Ezt kell megváltoztatni” – szögezi le a lap. (kj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.