Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter megérti az oktatásügyi szakszervezetek bérköveteléseit, és meggyőződése, hogy a következő hetekben megállapodnak. Drucker pénteken az elnöki palotában tárgyalt az Oktatási és Tudományos Dolgozók Szakszervezetével.
Drucker szerint sikerül megállapodást kötniük az oktatási szakszervezetekkel
„Megértem a bérköveteléseiket, a pedagógusok és a nem pedagógiai alkalmazottak esetében is, mivel elvárásaik a kormány programnyilatkozatával is összhangban vannak, amelyet jelenleg nem teljesít a kabinet. Egyúttal tájékoztattam őket arról, milyen állapotban van az államháztartás, továbbá a konszolidációs intézkedésekről, valamint a költségvetési lehetőségekről”
– jelentette ki az oktatási miniszter.
Megismételte, hogy a tárca a belső tartalékoknál keres lehetőséget a béremelésre. „Ismertettem a pénzügyminisztériummal is az elképzeléseimet, hogyan tudnánk valamilyen kompromisszumot vagy megoldást találni a 2025-ös évre, de a 2026-os évről kell beszélnünk. Hogy újabb adóemeléssel tudjuk-e elérni, hogy előteremtsük a pénzt a béremelésre, vagy valamilyen más megoldás van, meglátjuk” – mondta Tomáš Drucker.
Hozzátette, hogy a tárgyalás konstruktív légkörben zajlott, amit nagyra értékel. Megerősítette, hogy folytatja az egyeztetést a pénzügyminisztériummal, nemcsak a bérekről, hanem például a napközik finanszírozásáról.
A szakszervezetek ragaszkodnak a követeléseikhez
Az oktatásügyi szakszervezetek kitartanak az oktatásügyi dolgozók fizetésének 10 százalékos emelésére irányuló követelésük mellett – közölte Pavel Ondek, az Oktatási Szakszervezet elnöke az elnöki palotában tartott pénteki találkozót követően. Ondek elmondta, Peter Pellegrini államfő elismerte az oktatásügy stabilizálásának szükségességét, ugyanakkor kompromisszumkészséget kért a szakszervezettől.
„A köztársasági elnök megkérdezte, megtalálhatjuk-e a kompromisszumot a követelésünk és az állam jelenlegi anyagi helyzete között. Nem mondhattuk rögtön, hogy igen, létezik ilyen kompromisszum, mert még tárgyalnunk kell erről a testületeinkben. Maradtunk tehát az eredeti álláspontnál, ami a 10 százalékos béremelés 2025 januárjától”
– mondta a szakszervezeti elnök.
A szakszervezet nagyra értékelte, hogy Pellegrini fogadta őket. A pénteki találkozón ismertették az államfővel a követeléseiket. Beszéltek az oktatásügy helyzetéről és problémáiról. Felvetették a bérautomata kérdését is. „Az elnök azt mondta, ha további problémáink lennének, újra kérjünk találkozót tőle” – tette hozzá Ondek.
A szakszervezeti vezető bejelentette, hogy november 27-én csendes tiltakozást tartanak az iskolákban. A dolgozók feketébe öltözve mennek iskolába, és felolvasnak egy nyílt levelet a szakszervezet követeléseivel.
Peter Pellegrini államfő pénteken fogadta a minisztert és a szakszervezeteket, amelyek 10 százalékos béremelést követelnek minden iskolaügyi alkalmazott számára. A tanítók motiválására, a pálya vonzóbbá tételére hivatkoznak. Emellett nem tartják megfelelőnek a nem pedagógiai alkalmazottak bérezését sem, pedig nélkülük képtelenek működni az iskolák. Követeléseiket nyílt levélben fogalmazták meg, és tárgyalásokat szorgalmaznak.
Pellegrini megérti az oktatásügyi szakszervezetek bérköveteléseit
Peter Pellegrini államfő megérti az oktatásügyi szakszervezetek bérköveteléseit, gyors, kompromisszumos megoldásra szólította fel a feleket.
„Megértem az oktatásügyi szakszervezetek bérköveteléseit a pedagógusok és a nem pedagógiai alkalmazottak esetében is. A kormánynak az elkerülhetetlen konszolidációs intézkedések mellett is meg kellene mutatnia, hogy mely ágazatok a legfontosabbak az állam számára – az oktatásnak és az egészségügynek kellene ezeknek lenniük”
– jegyezte meg állásfoglalásában, melyet az elnöki hivatal tett közzé.
Az államfő üdvözli a párbeszédet a tárca és a szakszervezetek között. „Felszólítom, hogy folytassák a párbeszédet és minél gyorsabban jussanak kompromisszumos megoldásra, figyelembe véve a szakszervezetek elvárásait és a felelős állami gazdálkodás szükségességét. Remélem, hogy a konstruktív egyeztetések konkrét eredményeket hoznak a tanulók és diákok minél jobb és a modern elvárásoknak megfelelő oktatása érdekében” – mondta az államfő.
Hozzátette ugyanakkor, hogy az oktatásüggyel kapcsolatos egyeztetések nem szólhatnak pusztán a bérekről, az elsődleges az oktatás színvonala. „Elengedhetetlen, hogy egyúttal az oktatás színvonaláról és a pedagógusok felkészültségéről beszéljünk azokra az új kihívásokra, amit a technológiai forradalom és a mesterséges intelligencia térnyerése jelent” – tette hozzá az államfő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.