Élet-halál harc

<p>Néhány évvel ezelőtt terepkutatáson voltam a pozsonyi Comenius Egyetem biokémia tanszékén, melynek világhírnevét Ladislav Kováč professzor alapozta meg a múlt század hatvanas éveiben, amikor eredményeiért munkatársaival együtt Nobel-díjra jelölték.</p>

Napokig figyeltem a tudós férfiak és nők munkálkodását.

Több mindent csináltak. Egyesek a tuberkulózist okozó baktérium sejtfalát tanulmányozták. Ez egy különösen ellenálló, áttörhetetlen sejtfal. Ha felfedezik, miből tevődik össze, akkor arra is rájönnek, mivel lehet lerombolni, és ez egy újabb lehetőség a tuberkulózis legyőzéséhez. Egy másik csoport a programozott sejthalállal foglalkozott. Elmagyarázták, hogy ez a sejtek elpusztulásának természetes módja, mert a sejtek, amikor lejár az idejük, tulajdonképpen öngyilkosságot követnek el. De ha egy sejtnél valami oknál fogva nem működik ez a program, akkor nem tud leállni, elkezd burjánozni, s a folytatást rák néven ismerjük. A biokémikusok azt kutatták, miért mondja fel a szolgálatot a programozott sejthalál.

Mindez olyan egyszerűnek hangzik, pedig szinte felfoghatatlanul bonyolult. Például van a mitokondrium elnevezésű sejtszervecske. Ez termeli az ATP molekulát, amely a sejtek energiaforrása, s az egyik tudós csak azt kutatta, szó szerint éjt nappallá téve, hogy mi köze van az ATP-nek a sejthalál leblokkolásához. Ez csak egy apró mozaik, de az ilyen felfedezések teszik lehetővé a rák gyógyítását. Nem véletlen, hogy a tanszékről már hárman nyerték el a nagy presztízsű amerikai Howard Hughes biomedicínai kutatói ösztöndíjat (csak úgy mellékesen: erről a Howard Hughesről szól az Aviator c. film Leo di Caprio főszereplésével). A negyvenes Nosek professzor, akiről kollégái úgy nyilatkoztak, hogy a jövő Nobel-díjasa, kétszer is megkapta. Sokszor eszembe jut, milyen boldog lehet annak a lelke, aki ilyen elhivatottsággal dolgozik az emberi élet meghosszabbításán.

Hasonlót éreztem, amikor elkísértem egy barátnőmet az általa terjesztett kozmetikumok nagyraktárába. Sok nő volt ott. A vitrinekben rúzsok, körömlakkok, arc- és testkrémek, a nők önfeledten próbálgatták őket, s közben kivirultak. Akkor arra gondoltam, milyen boldog lehet az, aki kitalálva ezeket a kenceficéket, hozzájárul a szépség és önbizalom megőrzéséhez.

Aztán este a híradó lelőtt repülőgépről, gyilkos rakétáról, háborúkról szólt. Akkor arra gondoltam, miféle emberek azok, akik kitalálják és létrehozzák a halál és szenvedés eszközeit. Ők is boldogan, a jól végzett munka örömével térnek nyugovóra?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?