Egy hacker levelezett Merkel nevében

MTI-FIGYELŐAngela Merkel német kancellár parlamenti képviselői irodájának egyik gépét is megfertőzték a Bundestag informatikai rendszerét megtámadó hackerek – írta a Bild am Sonntag német lap.

MTI-FIGYELŐ

Angela Merkel német kancellár parlamenti képviselői irodájának egyik gépét is megfertőzték a Bundestag informatikai rendszerét megtámadó hackerek – írta a Bild am Sonntag német lap. A támadók e-mailt is küldtek Merkel nevében, benne egy linkkel, amely egy kémszoftvert telepítő oldalra vezetett. Egy telekonferenciára invitált a hamis levél, amely több képviselő postafiókjában felbukkant. A Bundestag hivatala figyelmeztetést adott ki, hogy senki ne kattintson a linkre.

A Bundestag több mint 22 ezer számítógépet kiszolgáló informatikai hálózatában májusban észleltek rendkívül magas technikai színvonalú hackertámadást. Norbert Lammert, a Bundestag elnöke arról tájékoztatta a képviselőket, hogy az utóbbi két héten már nem tulajdonítottak el adatokat a rendszerből. Az ügyben indított vizsgálat eddigi mérlege szerint legalább 15 számítógépből 16–20 gigabájtnyi adatot lophattak el. A lap szerint a nyári törvényhozási szünetben teljes egészében újraépítik a rendszert.

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című lap szerint viszont két évig is eltarthat, mire kiépítenek egy biztonságos informatikai hálózatot a Bundestag számára, és a hackertámadás jóval súlyosabb, mint ahogy eddig gondolták. „Úgy kell ezt elképzelni, hogy egy külföldi titkosszolgálat megszerezte a kulcsot a Bundestag összes irodájához és valamennyi aktatároló szekrényéhez” – érzékeltette az informatikai támadás dimenzióit Steffi Lemke, a Bundestag információs technológiával fogalakozó bizottságának tagja.

A belügyminisztérium szerint is külföldi titkosszolgálat állhat a támadás hátterében, de hogy melyik, azt nem nevezte meg egyetlen politikus sem. Lapjelentések szerint viszont nem hivatalosan azt mondják nemzetbiztonsági körökben, hogy a támadást Oroszországból hajthatták végre.

A Bundestag 2009-ben úgy határozott, hogy nem csatlakozik a kormányzati informatikai rendszerhez, amelynek működését a szövetségi informatikai biztonsági hivatal (BSI) felügyeli. Szakértők szerint nem sikerülhetett volna a hackertámadás, ha az intézménynél a BSI előírásai alapján működtették volna az informatikai rendszert.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?