Dobro došli

Dupla igent mondtak a hétvégén a szlovének az integrációra: az európai uniós csatlakozás támogatottsága nem volt kérdéses, ám a NATO-tagságra leadott kétharmadnyi igen voks az elemzőket is meglepte.

Dupla igent mondtak a hétvégén a szlovének az integrációra: az európai uniós csatlakozás támogatottsága nem volt kérdéses, ám a NATO-tagságra leadott kétharmadnyi igen voks az elemzőket is meglepte. Pedig nem történt semmi különös, csak annyi, hogy többnyire azok mentek el szavazni, akik az unióhoz és a szövetséghez akarnak tartozni, akik nem, otthon maradtak, vagy kirándultak egyet Planicába, ahol a síugrószezon végére három világcsúccsal a finn Matti Hautamäki tett három pontot.

A jövő év májusában a NATO-hoz csatlakozó hét új tagállam közül éppen Szlovéniában zuhant a legmélyebbre a szövetségi tagság támogatottsága, az iraki háború árnyékában harminchét százaléknyi igent is mértek, ami igencsak alacsony. A kormány intenzív kampánnyal azonban föltornázta ezt a számot hatvanhatra. Persze, erősíthetett a szlovének NATO-elkötelezettségén Zoran Djindjics szerb kormányfő meggyilkolása is, ami a Balkán újabb destabilizálásának rémképét festette föl, márpedig ha valakik, hát a szlovének minden lehetséges módszerrel elhatárolódnak a Balkántól. A 37-et azonban akkor mérték, amikor még a részvételi arány is jóval több, mint hatvanszázalékosnak mutatkozott.

Az uniós referendum is azt bizonyítja, hogy az európai jövőt kétkedve nézők előre feladták a harcot, sem a részvételt, sem az eredményt nem tartották fontosnak, ugyanis a korábban hetvenöt százalékos támogatottság a hét végén kilencvenszázalékosra ugrott, ami minden képzeletet fölülmúl. Dobro došli – üdvözölhette volna az eredményt szlovénül Lord Robertson és Romano Prodi, akik valószínűleg inkább a Welcome formulát választották. Holnap Brüsszelben mind a hét jelentkező aláírhatja a csatlakozási protokollt a NATO-val.

Szlovénia az egyedüli a hét NATO-csatlakozásra váró ország közül, ahol a nép dönt a tagságról, persze ez az ügy még nem lefutott, hiszen ha Čarnogurskýék beleerősítenek, még mi is csatlakozhatunk a ljubljanai trendhez. Az uniós népszavazások sorában a szlovén volt a második, még hét vár ránk, mert Cipruson ez ügyben sem szólalhat meg a nép. Szlovákia május 16-17-iki referenduma előtt még Magyarországon és Litvániában voksolnak.

Tanulság nincs: Máltán szoros eredményre számítottunk, Szlovéniában nagy többségre. Mindegyik csatlakozó hozza a papírformát, amely azt mutatja: intenzív kampánnyal jelentős, gyérebbel viszont szorosabb, de mindenképpen az uniós tagságnak zöldet adó eredményt hoznak a népszavazások. A kelet-közép-európaiak fegyelmezetten masíroznak egy ködös, de szebbnek ígérkező jövő felé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?