Ismert kémszoftver kerülhetett a szlovák titkosszolgálat birtokába

Pegasus-ügy

A Szlovák Információs Szolgálat (SIS) és feltehetően az állam további biztonsági szervei Robert Fico negyedik kormányzati ciklusára megszerezték annak képességét, hogy gyakorlatilag bármilyen mobilt és további elektronikus eszközöket is gond nélkül fel tudnak törni.   

Az állami szervek a közelmúltban vásárolhatták meg azt az eszközt, amely lehetővé teszi a mikrofonok, kamerák és a mobiltelefonok kijelzőinek megfigyelését, valamint a chatalkalmazások tartalmának letöltését, beleértve a titkosított beszélgetéseket is – számolt be róla a Denník N négy különböző, biztonsági körökből származó forrásra hivatkozva. A lap értesülései szerint a rendszert szeptembertől már élesben működtetik. Bár a szoftver pontos típusa egyelőre ismeretlen, a szakértők szerint nem kizárt, hogy a megosztó, korábban nagy port kavart Pegasusról lehet szó. 

A titkosított alkalmazások sem védenek meg 

A Pegasus egy Izraelben készült kémszoftver, ami azért veszélyes, mert az újabb változatai anélkül is megfertőzhetik a telefont, hogy a felhasználó bármilyen hibát elkövetne. A címzett egy egyszerű smst, esetleg WhatsApp-üzenetet kap, amit még csak ki sem kell nyitnia. A Pegasus ezután hozzáfér és lemásolja az áldozat összes fotóját és kommunikációját, beleértve a titkosított beszélgetéseket is. Továbbá, képes követni a célszemély mozgását, a telefont pedig pillanatok alatt lehallgatóeszközzé alakíthatja, ugyanis hozzáfér a diktafonhoz.  

Új idők új dalai 

Szlovákiában jelenleg két jogszabály alapján határozták meg a lehallgatások menetét. A büntetőeljárásról szóló törvény, valamint a 2003. évi lehallgatás elleni védelemről szóló törvény egyaránt bírói engedélyhez köti a lehallgatás megkezdését. Bár a halaszthatatlan ügyek esetében a lehallgatás még az engedélyezés előtt megkezdődhet, a bíróknak utólag ugyan, de ezekben az esetekben is áldásukat kell adniuk a lehallgatásra. A koalíció berkeiből azonban éppen a közelmúltban érkeztek hírek arról, hogy egy olyan módosítás előkészítésén dolgoznak, amely lehetővé tenné, hogy a titkosszolgálat akár bírói végzés nélkül is végezhessen lehallgatásokat.  

A kémszoftver beszerzéséről először Juraj Krúpa, az SaS képviselője, a parlament védelmi és biztonsági bizottságának korábbi elnöke, jelenlegi tagja tett említést keddi sajtótájékoztatóján. Szavai arra engednek következtetni, hogy a koalíció már végre is hajtotta a tervezett módosításokat. 

„A titkosszolgálat hatáskörét kibővítették, így már bírói végzés nélkül is lehallgathatják az embereket, nemrégiben pedig egy olyan új szoftvert is vásároltak, amely segítségével telefonokat és elektronikus eszközöket tudnak feltörni” 

– jelentette ki Krúpa, további részleteket azonban nem közölt. 

Az ellenzék a demokráciát félti 

A Szlovák Információs Szolgálat (SIS) egyelőre nem erősítette meg, de nem is cáfolta a szoftver beszerzéséről szóló híreket. 

„A hírszerzési módszerek, formák és eszközök, az információs technikai eszközöket beleértve minősített információk. Emiatt törvényes akadálya van annak, hogy bármilyen információval is szolgáljunk ebben az ügyben” 

– közölte Zuzana Morávková, a SIS szóvivője a TASR érdeklődésére. 

Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter a szerdai kormányülés előtt úgy kommentálta a fejleményeket, hogy a „sajtóértesülések egyáltalán nincsenek összhangban a valósággal”. Robert Kaliňák (Smer) védelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogy egy ilyen rendszer működtetése nincs összhangban a hatályos szlovák törvényekkel, így némiképp cáfolta Krúpa korábbi kijelentését. 

A Progresszív Szlovákia szerdai közleményében ennek ellenére arra hívta fel a figyelmet, hogy a kémeszköz esetleges beszerzése veszélyt jelent a demokráciára.  

Lengyel és magyar minta 

Bár a Pegasus kémszoftver működtetése ellentétben áll a jelenleg hatályban lévő jogszabályokkal, az ellenzék aggodalmai nem alaptalanok. Az oknyomozó újságírók, valamint az Amnesty International és Frobidden civil szervezetek által jegyzett tényfeltáró cikksorozat már 2021-ben rámutatott, hogy számos ország titkosszolgálata politikai ellenfeleik, kritikusaik és szövetségeseik utáni kémkedésre használja a szoftvert. Régiónkban elsősorban Panyi Szabolcs magyarországi tényfeltáró újságíró esete keltett nagy visszhangot. Panyi telefonját azt követően törték fel, hogy az egyik cikkében Orbán Viktor kormányának Oroszországhoz fűződő kapcsolatait boncolgatta. De ezzel az eszközzel hekkelték meg azokat a lengyel ellenzéki politikusokat is, akik kritizálták Jarosław Kaczyńskit és pártját, a PiS-t.  

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?