Václav Havel volt cseh államfő éles támadást intézett utódja, Václav Klaus ellen, akit egy volt csehországi náci internáló táborról folytatott vitában azzal vádolt meg, hogy állásfoglalásával megnyitotta az utat a cseh nacionalisták előtt, akik igyekeznek megszépíteni a csehek egy részének II.
Csehországi vita egy volt koncentrációs táborról
„Ahhoz, ami most Lety körül történik, Václav Klaus nyitott kaput, amikor kijelentette, hogy ott nem koncentrációs tábor működött a szó valódi értelmében” – jelentette ki Havel.
A dél-csehországi Lety a II. világháború idején egyike volt azoknak az internáló táboroknak, amelyekben a nácik összegyűjtötték a csehországi romákat, hogy „átneveljék” őket. Akiket erre képtelennek találtak, azok Auschwitzban végezték. Az embertelen körülmények és a súlyos betegségek következtében azonban már Letyben is több százan pusztultak el, ezért Lety a csehországi romák II. világháborús tragikus sorsának egyik emlékhelyévé vált. A történészek 326 roma áldozatról tudnak Letyben, s mintegy 500-an kerültek innen Auschwitzba.
A szocialista rendszerben erről nem igazán beszéltek, de az 1989-es rendszerváltás után több roma, illetve emberi jogi szervezet emlékhelyet szeretett volna a tábor helyén, ahol most sertéshizlalda működik. Annak tulajdonosa azonban nem hajlandó erre, illetve túlzott kártérítést követel a sertéshizlalda megszüntetéséért vagy átköltöztetéséért. A heves és indulatos vita már több mint tíz éve folyik. Tavaly az Európai Parlament is felszólította Csehországot egy hivatalos emlékhely kialakítására és a sertéshizlalda ügyének rendezésére.
Legújabban az indulatokat a nacionalista Nemzeti Párt (NS) borzolta fel, amikor a hét végén „Az áldozatoknak” feliratú emlékkövet helyezett el a kilencvenes években a romák által felállított emlékhely közelében. A párt azt tervezi, hogy az emlékkő mellett emlékhelyet alakít ki, ahol hangsúlyozná, hogy Lety „csak munkatábor volt”, és hogy „nem a csehek, hanem a németek” működtették. A cseh média által gyakran „újfasisztának” nevezett párt akciója azonnal kiváltotta a roma szervezetek tiltakozását. Több politikus, köztük Václav Havel exállamfő is elítélte, nyílt provokációnak nevezte. A belügyminisztérium vizsgálatot kezd ez ügyben.
Havel nyilatkozatát Klaus államfő szóvivője útján visszautasította. Petr Hájek szerint Havel önkényesen kiragadta a szövegkörnyezetből, és „durván meghamisította” Klaus egyik tavalyi nyilatkozatát. A szóvivő leszögezte: Klaus nyilatkozata alapvetően arról szólt, hogy részletesen ismerni kell a tábor történetét, s nem jó, ha a cseh belpolitikai vitába az Európai Parlament is bekapcsolódott, mert az EP-képviselők nem ismerik a történteket, ezért nehezen tudnak objektívek lenni.
Jiří Paroubek miniszterelnök az újjáéledt vita kapcsán kijelentette: a kormány mérlegeli, hogy a roma emlékhely kényes problémáját az állami költségvetésből oldanák meg. Alapvetően arról van szó, hogy a kormány kifizetné a sertéshizlalda felszámolásának vagy áthelyezésének költségeit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.