Brit csapatkivonási tervek, Blair nem tud róluk

Tavasszal megkezdődik a brit erők kivonása Irakból az egyik vezető vasárnapi brit lap értesülése szerint. A brit kormányfő viszont közölte, nem hallott ilyen tervekről, elismerte ugyanakkor, hogy nem számított ilyen heves iraki ellenállásra sem.

Tavasszal megkezdődik a brit erők kivonása Irakból az egyik vezető vasárnapi brit lap értesülése szerint. A brit kormányfő viszont közölte, nem hallott ilyen tervekről, elismerte ugyanakkor, hogy nem számított ilyen heves iraki ellenállásra sem. A legnagyobb vasárnapi baloldali brit lap, a The Observer magas rangú kormányforrásokat idézve azt írta, hogy az Egyesült Államokkal közösen kidolgozott, részletes és a jövő hónapban az iraki parlamentben hivatalosan is ismertetendő tervek alapján májusban megindul az Irakban állomásozó brit kontingens kivonása. Nagy-Britannia jelenleg hozzávetőleg 9 ezer katonát tart Irakban; a brit megszállási övezet az ország déli része, bászrai központtal.

A múlt héten súlyos incidens vetett árnyékot a brit–iraki diplomáciai kapcsolatokra, miután a brit hadsereg elit SAS kommandójának két, titkos bevetésen lévő, álruhás tagját a bászrai rendőrség fegyveres összecsapás után őrizetbe vette, és átadta helyi síita milicistáknak, akik nem megerősített brit lapértesülések szerint ki akarták őket végezni. A síita fegyveresek fogságából az SAS egy alakulata katonai akcióval szabadította ki a két katonát; ezután a bászrai tartományi kormányzó bejelentette, hogy megszakítja az együttműködést a brit hatóságokkal, egy helyi bíróság pedig letartóztatási parancsot adott ki a két kiszabadított katona ellen.

A The Sunday Times szerint a két SAS-kommandós a hírhedt brit katonai alakulat „titkos hadműveletében” vett részt, amelynek célja az Irán által iraki lázadóknak átadott, nagy hatóerejű robbanószerkezetek becsempészésének megakadályozása. A lap forrásai szerint Iránból olyan, a brit erők ellen már be is vetett pokolgépek érkeznek Irakba, amelyek alkalmasak harci járművek páncélzatának átütésére.

Irán hasonló szerkezetekkel látta el a Hezbollah libanoni iszlám milíciát – írta a The Sunday Times.

Tony Blair brit kormányfő a The Observerben közölt csapatkivonási tervekről a BBC televíziónak azt mondta, hogy erről nem hallott. Hozzátette: a kivonulás határideje az, „amikor a feladatot elvégeztük”. Blair, aki a Munkáspárt ma kezdődő brightoni éves kongresszusának helyszínén nyilatkozott, elismerte ugyanakkor: nem számított arra, hogy a „Közel-Kelet minden elképzelhető eleme ilyen ádáz elszántsággal tesz meg minden tőle telhetőt” az iraki politikai folyamat szétzilálásáért. A miniszterelnök arra a kérdésre, hogy a brit kormány hajlandó-e elnézést kérni a bászrai incidensért, ezt válaszolta: ilyen kérés nem érkezett az iraki kormánytól. Blair kizárta azt is, hogy a brit kormány eleget tegyen a két SAS-katona ellen kiadott iraki letartóztatási parancsnak.

A szerző az MTI londoni tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?