A brit kormányfő szerint a fejlett országoknak az évtized végéig fel kellene számolniuk a mezőgazdasági exporttámogatásokat, méltányosabb piaci feltételeket teremtve a fejlődőknek.
Blair a mezőgazdasági exporttámogatásokról
Tony Blair a Financial Timesba írt cikkében úgy vélte: a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) eddig nem talált megfelelő választ a fejlődő országok igényeire. A növekvő kereskedelemből minden ország hasznot húzna, és ezen belül is a kulcskérdés a mezőgazdaság, ahol rengeteg az akadály, magas vámok, kvóták, támogatások formájában – írta. Blair szerint az Európai Unió tett már néhány kezdeti lépést; a miniszterelnök ide sorolta a cukorszabályozási rendszer reformját, amelynek célja megakadályozni a feleslegek rázúdítását a fejlődő piacokra.
A politikus szerint további konkrét lépésként lehetséges lenne 2010-ben kijelölni a mezőgazdasági exporttámogatások felszámolásának céldátumát az illetékes WTO-miniszterek év végi hongkongi ülésén. A kormányfő hozzátette: a gazdag országok erkölcsi felelőssége a szegények megsegítése azzal, hogy hozzáférhetővé teszik számukra a növekedés eszközeit és más országok piacát.
Blair, aki éppen hétfőn kezdett tárgyalásokat Kínában, a cikkben felhívta ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy Kína gazdasági növekedése az utóbbi húsz év átlagában évi 9,5 százalék volt, Indiáé 6 százalék, és ha a két ország gazdasága ebben az ütemben növekszik tovább, India 15 éven belül a világ hat legnagyobb gazdasága között lesz, Kína pedig az amerikai gazdaság mögötti második helyre zárkózik fel.
Blair szerint ebből világosan kitűnik, hogy a fejlett országoknak gyors lépéseket kell tenniük azért, hogy versenyképesek maradhassanak e két országgal és más feltörekvő gazdaságokkal, de azért is, hogy párbeszéd útján lehessen megoldást találni az indiai és kínai növekedéssel járó globális környezeti problémákra.
A brit miniszterelnök szerint a két ország az utóbbi évtizedben több százmillió embert emelt ki az abszolút szegénységből, de ennek jelentős környezeti és szociális ára van; 2020-ra például India és Kína használhatja el a világon megtermelt összes energia 20 százalékát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.