Rudolf Zajacot meneszteni szeretné Robert Fico és az ellenzék néhány pártja. Eltekintve Ficóék immár kötelező politikai rituális táncaitól, Zajacot rengeteg dologért hibáztatják, sokan úgy gondolhatnánk, joggal.
Beteg betegbiztosítás
Zajac legnagyobb problémája nem az, hogy reformálni akar és teszi is, hanem az, hogy nem hajtott végre valódi reformot. Rövidre fogva: nem biztosítás alapú, kommersz finanszírozási modellt hozott létre, hanem megdrágította a szocialista, kiróvó-felosztó modellt. Az állami (sok esetben valóban szocialista) egészségügy úgy működik, hogy a gazdaságilag aktív emberektől az állam (büntetés terhe mellett) beszedi a járulékokat, amelyeket a rendszer a betegek kezelésére használ fel. A járulék mértékét a törvény, és nem a piac határozza meg, míg a kezelés mértékét rendelet szabályozza. Tehát szó nincs biztosításról, szolidáris alappilléreken nyugvó, adójellegű elvonásokról beszélhetünk. Tekintettel arra, hogy Szlovákia gazdasági teljesítőképessége még mindig nem a franciák vagy a németek referenciakerete, a közegészségügyre ilyetén módon összegründolt pénz kevés. Minden piaci árus tudja, hogy száz koronából csak akkor lesz százhúsz, ha megforgatjuk. Az igazán komoly hozzáadott értéket képviselő, szakképzett terület, a gyógyítás viszont olyan modellben jut pénzhez, ahol a száz koronából jó, ha hetven marad a valódi tevékenységre. Akármilyen lesz is a rendszer szabályozása, akárhány kórház csukja be kapuit, akárhány húsz- és ötvenkoronás fordul meg a rendelőkben, a száz koronából nem lesz százhúsz, a reszort meg százharmincat is el tudna költeni – hasznosan.
A megoldás nem a módosítások módosítása, hanem a rendszer teljes átalakítása. A német szakszervezet, a francia civil szféra úgymond lehetetlenné teszi azt, amit olyan kis országok, mint Szlovákia (Magyarország, Csehország) lényegesen gyorsabban megtehetnének. A rendszer alapja a pontosan megfogalmazott közegészségügyi szolgáltatás a mai elvonások lényegesen kisebb összegéből (vulgo: ne fagyj és ne dögölj meg az utcán, kedves polgár), a maradéknak pedig a tisztességes biztosítási, tehát szerződéses alapokra való helyezése, méghozzá fakultatív módon. Akkor a biztosított dönti el, milyen típusú biztosítást köt és milyen ellátást vár érte a későbbiekben, a gazdaságilag nem aktív rétegek pedig kapják meg azt a pénzt, amit az állam teljesen fölöslegesen és rosszul költ a közegészségügyre, és fizessék abból a maguk biztosítását. Akkor jelenne meg a piaci harc a konkurenciával (vesszőcsapásra múlna el az immár kibírhatatlan mértéket öltő paraszolvencia), s egyben megszűnne a mutyizás az orvosok erkölcseivel, mert mindegy lenne, hogy a műtőasztalon a sarki fűszeres felesége vagy éppen Rothschild kövér bankigazgatója fekszik. A doki pontosan tudná, hogy a biztosító mennyit fizet a beavatkozásért, és nem lennének hosszú várólisták, korrupciót termelő gyógyszerkatalógusok és hiánygazdaságra emlékeztető intézmények.
Ha a rendszer alapjaiban nem változik meg, kár volt reformokról papolni, és a Zajac-Pažitný tanulmány szép emlékké válik a továbbra is ködös közegészségügyben. Ami ugyanis most zajlik, sem nem humánus, sem nem ésszerű. Csak félreértett, pszeudoliberális gyakorlat. Ami egyébként ma Szlovákia egyik jellemzője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.