Levélben fordultak a laza koalícióba tömörült fehérorosz ellenzéki pártok vezetői az ország mindeneséhez, Alexander Lukasenkóhoz.
Belarusz saga
A tavaly novemberi formális koalíció megkötése után a fehérorosz ellenzék – amely továbbra is meglehetősen népszerűtlen egyebek mellett az állami propaganda és saját kicsinyes marakodása miatt is – az év eleje óta elindította azt a folyamatot, amely során alternatív, elektori módon megválasztják a demokratikus ellenzék jelöltjét a jövő év őszén sorra kerülő elnökválasztásra. A jövő évi elnökválasztásnak nem kicsi a tétje: Lukasenko örökre vagy valaki más. Jó kis terv. Azonban az eddig megszervezett több tucat elektori választási gyűlés megmutatta, hogy a folyamatot nem lesz egyszerű bevégezni. Sima összejövetel tudniillik nem volt. A rezsim bemutatta „gyűlésmegszakító” repertoárjának széles skáláját, egészen a tűzoltók kivezényléséig – hol tűz, hol bomba gyanúja miatt. A rendőrök többször bekísérték a helyi szervezőket – amíg a gyűlés tartott. És volt olyan is, amikor a helyi titkosszolgálat egyszerűen szétzavarta a míting résztvevőit, amit nem egyszer magánterületen szerveztek, éppen a rendőri beavatkozás elkerülése érdekében. Vidám képek születtek azokról a gyűlésekről, amelyeket a rendőrség beavatkozása miatt az erdőben tartottak „gombázás” címszó alatt. Ilyenkor a pár tucat ellenzéki szimpatizánsra általában kétszer annyi titkosrendőr jutott. Vicces, nem? Nem. Az országban egyre nő a feszültség. Egyre többen szeretnének változást, de nem látják az igazi alternatívát. Lukasenko permanens kampánnyal próbálja fenntartani egyébként magas támogatottságát. Ehhez hozzátartozik a Nyugat (Európa és az Egyesült Államok) állandó támadása, európai „kémek” havi leleplezése és kiebrudalása, de a véres forradalommal való fenyegetés is. Ám az ellenzéki kongresszust nincs hol megtartani: az ellenzék mintegy ötven kérvényére pontosan annyi elutasítás érkezett a lehetséges helyszínek – önkormányzati – tulajdonosaitól. A levél megírása után a labda azonban Lukasenko térfelén pattog. Közben az aggódók táborát kezdi erősíteni Putyin orosz elnök is. Nem véletlenül: Oroszország idén leporolta az Orosz–Fehérorosz Unió tervét. Egy új államigazgatási forma ugyanis megoldhatná Putyin elnök – az orosz alkotmány által előírt két mandátum utáni – hatalmon maradási ambícióit, amelyet Moszkvában csak a 2008-as problémának becéznek. A dilemma Putyin számára is ugyanaz: mit kezdjen Lukasenkóval? Mert annál nagyobb hazafi ő, hogy rászabadítsa a volt kolhozelnököt Oroszországra... Akik úgy gondolják, hogy ne üssük bele az orrunkat a tőlünk mintegy hatszáz kilométerre lévő új – az EU-tagság általi – szomszédunk dolgába, azoknak melegen ajánlok egy könynyed túrát a „biztonság és stabilitás”, valamint a szocreál építkezés országába. Ha már itt nem érzik Belarusz sagát....
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.