Rövidesen sokan kényszerűségből időutazókká válnak nálunk. A tiszta, kényelmes földgázról számosan visszatérnek a tűzifához, a barna- vagy feketeszénhez. Természetesen nem a nosztalgia vezérli a polgárokat, nem a dédszülők idilli világa iránti vágyakozás miatt változtatnak szokásaikon. Az ok ennél sokkal prózaibb.
Befűtöttek az energiaárak
Szlovákia kevés területen élenjáró, azonban a települések gázművesítése terén biztosan az élbolyba tartozik. Igaz, a vezetékek lázas lefektetése idején még senki sem gondolt arra, hogy egyszer az energiahordozók árának felső határa a csillagos ég lesz. Sajnos, a probléma megoldását még mesterségesen is elodáztuk, ugyanis a Mečiar-kormány annak idején művileg leszorította a gáz árát. Majd jöttek a piaci viszonyok, a gázművek részleges privatizációja, és az év elejére végre elértük a tényleges világpiaci árszínvonalat. Pontosabban elértük volna, ha időközben nem szabadul el az energiahordozók ára.
Most ott tartunk, hogy sokan, legalábbis a zúgó erdőkkel borított területeken, visszatérnek a tűzifához, mivel a kisebb keresetekből, nyugdíjakból nem tudják kigazdálkodni a gázemelés okozta többletkiadást. A képhez hozzátartozik, a Szlovák Gázművek például tavaly csodálatos nyereséggel zárt, tehát biztosan van némi tartaléka, azonban a piac törvényei nem ismerik a szolidaritást, a tehervállalás megosztását. Említsük meg a kormányt is, hiszen a gázművek 20 milliárd korona feletti nyereségéből járó osztalék fele az állam zsebébe vándorol, vagyis ildomos lenne, ha a leginkább rászorulókon legalább részben segítene. Ha nem teszi meg, akkor azzal Robert Fico malmára hajtja a vizet, aki máris fenyegetőzik, és tele van populista ötlettel. Azonban ha így megy tovább, akkor a gáz után lemondhatunk a villanyról is, és előkerülhetnek a mécsesek. Bár ha jobban belegondolunk, a mécses sem jó, mert abba meg olaj kell, amihez napjainkban szintén csak rekordáron juthatunk hozzá. Viszszatérve az áramhoz, értesülések szerint a Szlovák Villamos Művek 11 százalékkal drágította az áramot a nagyfogyasztók számára, amit mi, végső felhasználók rövidesen 3-5 százalék közötti áremelkedésként élünk meg. Végezetül a hőszolgáltatók java ősztől átlagosan 10 százalékkal emeli díjtételeit. Ha már hidegre sikeredett a nyarunk, akkor télre biztosan befűtenek nekünk az energiaárak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.