Baloldali ballépések

Szakmai szempontból nem indokolható a Demokratikus Baloldal Pártjának legutóbbi kétségbeesett húzása, amelynek lényege Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter visszahívása. Ez persze nem azt jelenti, hogy a 2000-ben rangos nemzetközi díjjal jutalmazott Schmögnerová minden eddigi lépése helyes lett volna.

Szakmai szempontból nem indokolható a Demokratikus Baloldal Pártjának legutóbbi kétségbeesett húzása, amelynek lényege Brigita Schmögnerová pénzügyminiszter visszahívása. Ez persze nem azt jelenti, hogy a 2000-ben rangos nemzetközi díjjal jutalmazott Schmögnerová minden eddigi lépése helyes lett volna.

Szó sincs erről, annak dacára, hogy pártjának szellemi behatároltságát, ideológiai ballasztjait nem egyszer sikerrel küzdötte le. A pénzügyi, szakmai tényezők helyett a politikai mozgatórugó a lényeg. Az SDĽ ugyanis tartós zuhanórepülésbe kezdett, ha most lennének a választások, akkor még a parlamentbe se kerülne be, a legutóbbi közvélemény-kutatáson 3,8 százalékos támogatottságot kapott. Sőt, hogy a szégyen még nagyobb legyen, a támogatottság terén már Szlovákia Kommunista Pártja is megelőzi. Pavel Koncoš pártelnök mindent vagy semmit alapon kétségbeesett halálugrásra szánta el magát. A lakosság körében nem túl népszerű pénzügyminisztere (vajon melyik pénzügyminiszter népszerű?) személyében vélte megtalálni a párt agonizálásáért felős bűnbakot, s ezzel párhuzamosan kimondottan populista ötletekkel állt elő.

Az ötletroham legcsacskább megnyilvánulása a Szlovák Gázművek (SPP) végéhez közeledő privatizációjának zátonyra futtatása. A pártelnök szerint ugyanis az SPP-t másképpen kellene magánosítani, mint ahogy azt a kormány már több mint egy éve jóváhagyta, s akkor a baloldal miniszterei is rábólintottak. Az általa javasolt új megoldás kivitelezésének gyümölcseként most egy füst alatt a nyugdíjfolyósító rendszer átalakításának pénzügyi terheit is megoldanák. Kár volna Koncoštól és társaitól számon kérni a távlati gondolkodás elmaradását. Kár lenne felhánytorgatni, hogy a pénzügyminiszter lemondatása ront az ország külföldi megítélésén, hogy csökkenti a szlovák korona árfolyamát, hogy a gázművek magánosításának módosítása az ország szavahihetőségét kérdőjelezi meg, sőt a párt felrobbanhat a reformerek és az ortodoxok csatározása miatt.

Az SDĽ számára most nincsenek távlatok, csupán önös érdekek. Ilyen elvakultság mellett még az sem kizárt, hogy az utcára viszik a népet. Normális országban egy ilyen pártot megbüntetnek a választók. Nálunk is így lesz?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?