Megvan a kompromisszum: hónapokon belül emelkedik az iskolai alkalmazottak bére

pavel ondek tomas drucker

Bár a szakszervezet képviselői hetekig magasabb emelésért kardoskodtak, végül elfogadták a Tomáš Drucker (Hlas) vezette oktatási tárca által javasolt kompromisszumos megoldást. A döntés értelmében az oktatásügyben tevékenykedő alkalmazottak zöme szeptembertől többet keres majd. Egy bökkenő azonban továbbra is akad.

Az oktatási miniszter, Tomáš Drucker és a szakszervezet képviselői pontot tettek a maratoni, heteken át tartó tárgyalássorozat végére. Drucker már két héttel ezelőtt optimista hangnemben nyilatkozott, ugyanis jelezte, közel a megállapodás. Akkor azt ígérte, január végére még az apróbb, vitás kérdéseket is tisztázhatják, ezt a célkitűzést azonban nem sikerült maradéktalanul teljesíteni. 

Szerényebb emelés

Az oktatási szakszervezet elnöke, Pavel Ondek gyakorlatilag az utolsó pillanatig azt hangsúlyozta, elfogadhatatlannak tartják, hogy az általuk szorgalmazott 10 százalékos emelés helyett az oktatási tárca alacsonyabb, 7 százalékos javaslatára mondjanak igent. Végül azonban arra jutottak, élnek a felkínált alternatívával.

Az idei év fő számú prioritása az volt, hogy az oktatásügyben tevékenykedő alkalmazottak a társadalmi elismerés mellett megfelelő anyagi megbecsülésben is részesüljenek

– idézte korábbi kijelentését Tomáš Drucker, aki egyúttal köszönetet mondott a szakszervezet képviselőinek a konstruktív tárgyalásokért, valamint azért, hogy közös erővel végül sikerült megállapodásra jutniuk.

A kompromisszumnak köszönhetően 2025 szeptemberétől hét százalékkal emelkedik az alap- és középiskolákban, valamint a felsőoktatási intézményekben dolgozó pedagógusok fizetése. 

  • Egy kezdő tanár esetében ez a gyakorlatban 80 eurós bérnövekedést jelent. 
  • A komolyabb szakmai tapasztalattal rendelkező oktatók 130 eurós többlettel számolhatnak. 
  • Május környékén pedig minden érintett egyszeri, 800 eurós prémiumot kap kézhez. 

Fedezet kerestetik

A béremelés összköltsége az első számítások szerint elérheti a 100 millió eurót. Mivel a 2025-ös büdzsét tavaly anélkül hagyták jóvá, hogy a szóban forgó kiadást is beépítették volna, így az oktatási miniszternek nem lesz egyszerű dolga. Az államkincstár őre, Ladislav Kamenický (Smer) ugyanis korábban jelezte, az idei költségvetésben nincs tér további extra kívánságokra. Tomáš Drucker azonban mindenkit biztosított, a szaktárca átcsoportosítja a rendelkezésére álló forrásokat, így képesek lesznek finanszírozni az emelést. 

Ez azonban kizárólag a tanárokat érinti, a nem pedagógus alkalmazottak fizetése továbbra is nyitott kérdés.

A falvakon és a városokon múlik

Mivel az oktatási minisztérium és a szakszervezet kizárólag a tanárok béréről egyezett meg, a korábban bejelentett sztrájkkészültség egészen addig érvényben marad, amíg minden iskolai alkalmazott fizetésének emeléséről döntés születik. 

A nem pedagógus dolgozók béremelésére azonban az intézmények fenntartóinak, tehát a falvaknak és a városoknak is áldását kell adnia. 

A községek azonban tavaly év végén jelezték, hogy már az állami alkalmazottaknak járó egyszeri, 800 eurós juttatást is képtelenek lesznek kifizetni az óriási pénzhiány miatt. Mivel a 7 százalékos emelés további terheket róna a költségvetésükre, így jelenleg is arról egyeztetnek az oktatási szakszervezet képviselői, hogyan oldhatnák meg közös erővel a problémát.

Nem növelhetjük tovább az egyébként is tetemes hiányt, hogy finanszírozzuk a juttatásokat és az emelést

– jegyezte meg Jozef Božik, a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) elnöke. Az oktatási miniszter ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja az ZMOS állításait.

Ők is vehetnek fel hitelt, hogy abból gazdálkodjanak, mint mi

 – szögezte le Tomáš Drucker arra utalva, hogy az állam is ezzel a módszerrel finanszírozza a kiadásait. 

Az oktatási szakszervezet elnöke, Pavel Ondek jelezte, megérti, hogy a községek nehéz helyzetben vannak, azt azonban nem szeretné, hogy az iskolai alkalmazottakon spóroljanak. Ondek felszólította a kormányt, hogy az oktatási tárcával és az önkormányzatokkal együtt találjanak megoldást a problémára.

A szakszervezet egyelőre tartózkodó

Nem jó, de nem is tragikus

– értékelte a 7 százalékos béremelést az Új Szónak Pavel Ondek, aki szerint a nem túl kedvező gazdasági körülmények ellenére egy korrekt döntés született. Az oktatási szakszervezet elnöke úgy véli, a tárcavezető valóban javítani szeretné az ágazat munkavállalóinak körülményeit, azt azonban maga is elismerte, hogy 34 ezer érintett helyzete, akik bérét az önkormányzatok fizetik, még mindig megoldatlan. A falvak és városok illetékeseivel azonban abban maradtak, követelni fogják, hogy a kormány teljesítse a programnyilatkozatában vállalt célokat, amelyek között a fizetések emelése is szerepel.

Az ügy még nincs lezárva, így továbbra is van remény. Most azoknak a politikusoknak kell lépnie, akik az oktatásügy finanszírozásáért felelősek 

– zárta Ondek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?