Összességében semmi újjal nem szolgálok. Csak megerősíteni tudom azt, amit páran már megfogalmaztak. Hogy baj van, és még nagyobb lesz, ha az illetékesek végre nem térnek magukhoz. Felsőbb körökben még most is megy a vita arról, vajon ki vagy mi a felelős a megyei választásokon való gyalázatos részvételért.
Az átlagos választó
Összességében semmi újjal nem szolgálok. Csak megerősíteni tudom azt, amit páran már megfogalmaztak. Hogy baj van, és még nagyobb lesz, ha az illetékesek végre nem térnek magukhoz. Felsőbb körökben még most is megy a vita arról, vajon ki vagy mi a felelős a megyei választásokon való gyalázatos részvételért. Sokféle válasz született, pedig csak egy létezik rá, a lehető legegyszerűbb. Már Mátyás királyunk is rájött arra, leginkább akkor tudhatja meg, mi a helyzet odalenn, ha lesüllyed alattvalói közé. A módszert politikusaink is rendszeresen alkalmazhatnák, nem csak négyévenként. Tanulságos volna, ha – akár álruhában, mondjuk, Mátyásnak öltözve – felülnének egy autóbuszra. Megtudhatnák, milyen az átlagos (és sajnos, csak potenciális) választó 2005 végen. Az ugyanis a tömegben kitárulkozik. Amíg néhány éve főleg a főnöke és az előző napi tévéműsor került a kereszttüzébe, a politika ritkábban, addig mostanság megszólalásainak általában ez utóbbi a kiindulópontja. Teljesen kiábrándult, senkinek sem hisz, tele a hócipője. Egyfolytában panaszkodik. Ha belefog, diskurzust indít, és körülötte szinte mindenki igazat ad neki. Azt hallja, rendben mennek az ország dolgai, saját bőrén mégis az ellenkezőjét érzi. Három éve még választott, azóta nem, és csak egy valami csalogatná vissza az urnákhoz: ha jelentősen megemelkedne a fizetése. „Felmérésem” az átlagos választóról természetesen nem reprezentatív, már csak azért sem, mivel a tömegközlekedést kizárólag emberek egy csoportja, főként azok veszik igénybe, akik nem engedhetik meg az autót. Bizonyára vannak sokan, akiknek a pénztárcája érzi a fellendülést. Csakhogy ezek többsége is potenciális, és nem valódi választó – ezt a megyei választások részvétele jól mutatja. Ismerősöm, aki szolgálati autóval közlekedik, azt vallja, neki tökmindegy, ki van hatalmon. Van, és lesz is mit a tejbe aprítania. A politikát mellőzte a mindennapjaiból, jóformán a kormánypártokat sem ismeri. Szlovákiában rendkívül elvékonyodott a középréteg, amelyre a társadalom és a politikus építhet. Ezt kellene kiszélesíteni, akkor helyreállna a rend. És még valami elmondható az átlagos választóról: elszemtelenedett. 2002-ben beérte az ígérettel is, de most már bizonyíték kell neki. Nem holnap, még ma. Különben a jövő év újabb meglepit hoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.