Árral szemben

<p>Amikor Szlovákiáról vagy Közép-Európa problémáiról beszélünk, visszatérő megállapítás, hogy helyi szinten semmit sem lehet tenni a nyomorúság, a korrupció, a rosszul működő állami szervek ellen, és a legjobb lenne elmenekülni.&nbsp;</p>

Annál inkább elismerésre méltó azoknak a munkája, akik érdemben is tesznek valamit a fennálló állapotok megváltoztatása érdekében. A nyári táboroknak köszönhetően szerencsém volt találkozni három ország vezető oknyomozó újságírójával: Tom Nicholson Szlovákiában vált a vezető hatalmi csoportokkal szembeni ellenállás jelképévé, Bodoky Tamás Magyarországon egy közösség, az atlatszo.hu élén foglalkozik a visszás ügyekkel, Jaroslav Spurný pedig évtizedek óta Csehország vezető újságírója. Ami közös bennük, hogy szembe mennek az árral, s ezért a társadalom mérsékelt megbecsülését bírják, de voltaképpen kirekesztett helyzetben vannak. Ami eltérő, hogy más-más úton indultak el, s az oknyomozó újságírás terén Szlovákia a legvisszamaradottabb.  A kötetlen beszélgetések során, akár egy sör mellett magától adódott a kérdés, mégis mi motivál valakit arra, hogy oknyomozással foglalkozzon valamelyik közép-európai országban. Egy olyan közegben, ahol botrány még a legnagyobb leleplezések után sem robban ki mindig, s ha esetleg mégis, akkor nagyon hamar feledésbe merül, a választók többségének emlékezete rettentően rövid. A válaszokban különösebb újdonság nem volt. Az oknyomozó újságírót elégedettséggel töltheti el például az a tudat, hogy egy-egy cikkére évekkel később is emlékeznek, ha emberi méltóságát megőrizve képes mozogni a politikai közegben és a közéletben, vagy éppen az az érzés, hogy a hatalmasokat is rá lehet döbbenteni arra, hogy nem tehetnek meg mindent következmények nélkül. Hát, nem éppen olyan dolgok, amit klasszikus sikerélménynek nevezünk... Ennek ellenére a társadalomban megvan az igény az igazságra. Példa erre maga Nicholson, aki hiánypótló tevékenységének és a Gorilla-botránynak köszönhetően egyenesen szimbolikus alakká vált Szlovákiában. Mások ugyanis egyszerűen nem jelentkeztek hasonló mondanivalóval. Viszont nem lehet sokáig árral szemben úszni.  A szlovákiai oknyomozók előtt két út van – szervezkedni kezdenek és közösségben gondolkodnak, mint az atlatszo.hu, vagy évtizedes különutasságra rendezkednek be, mint Spurný. A következő évek mutatják meg, hogy Szlovákiában mennyire volt sikeres Nicholson missziója, mennyire lehet az árral szemben mozogni egy olyan országban, ahol a politikán kívüli irányító hatalmi gócpontok jelenléte nagyon is erős.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?