Amikor az ember hirtelen képviselő lesz

MTI-HÁTTÉRAmennyire gyors sikereket ért el civil mozgalomként, parlamenti pártként ugyanilyen gyorsan veszít támogatásából Beppe Grillo olasz humorista pártja.

MTI-HÁTTÉR

Amennyire gyors sikereket ért el civil mozgalomként, parlamenti pártként ugyanilyen gyorsan veszít támogatásából Beppe Grillo olasz humorista pártja. Az 5 Csillag Mozgalmat (M5S) sorra hagyják el képviselői, mert nem akarnak lemondani parlamenti fizetésükről – holott ez volt Grillóék egyik fő választási ígérete. A mozgalom képviselőjelöltjei pár hónap alatt egyszerű emberekből verbuválódtak, a leghétköznapibb foglalkozások képviselőiből, a taxisofőrtől a szakácsig. A Grillo elleni „lázadást” két képviselője, Alessandro Furnari és Vincenza Labriola indította, akik mondvacsinált okból elhagyták a civil mozgalmat és átültek a függetlenek közé. Az M5S szavazóbázisának internetes kommentjei szerint egyszerű ok motiválta őket: nem akartak lemondani képviselői fizetésükről, ahogyan ezt Grillo az M5S parlamenti tagjainak előírta.

„Ez csak a kezdet” – jósolta Massimo Cacciari filozófus, a balközép Demokrata Párt (PD) politikusa, aki már a februári választások idején figyelmeztette Grillót. „Ahogy az M5S képviselői megkapják első fizetésüket, hátat fordítanak Grillónak és saját anyagi érdekeiket tartják majd szem előtt” – hangoztatta Cacciari.

A pártról már a szavazók is véleményt mondtak: a felmérések szerint a februárban az M5S-re szavazóknak csak az 55%-a voksolna ismét a mozgalomra. A választói vélemények szerint az M5S nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, 20 pontos programjáról a választások óta nem hallani, a mozgalom parlamenti tagjai viszont hosszas vitába bocsátkoztak arról, hogy választási ígéretük szerint valóban lemondjanak-e havi közel bruttó húszezer eurós fizetésükről. Végül úgy döntöttek, hogy önkéntes alapon, aki akarja, csökkentheti a bérét. „Eddig egy év alatt kerestem annyit, mint most egy hónap alatt!” – mondta Vito Crimi, az M5S szenátusi frakcióvezetője. Az M5S már nem a választókkal, hanem mint minden más párt, csak a saját pénztárcájával törődik – szóltak az interneten toborzott párttagok ítéletei.

A nyilvánosságot és átláthatóságot hirdető M5S párt az interneten született, az internettel érte el választási sikerét, de mára a webes demokráciának is vége lett. A mozgalom fórumáról kommentelőket zártak ki. Szerintük Grillo cenzúrázza az oldalt és manipulálja az M5S szavazói között zajló internetes szavazásokat is. Grillo a maga stílusában válaszolt blogjában: „A római parlament kripta, üres konzervdoboz. Ha a parlament megszűnne, az olaszok észre se vennék”.

Akkor mit keres ott Grillo pártja? – kérdezte a SkyTg24 hírtelevízió, amely a nézők véleményét kérte. A válaszolók 72 százaléka szerint Grillónak igaza van, a parlament semmire se jó, de az ő pártja sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?