Amikor az elnöknek nemet kell mondania

<p>Közeleg Robert Fico kormányfő és Andrej Kiska államfő első komoly összecsapása. Vajon joga van-e a köztársasági elnöknek elutasítani a parlamentben megválasztott alkotmánybíró-jelöltek kinevezését?</p>

A kormányfő erről nemrég egy rádiós beszélgetésben azt mondta: „Nem gondolom, hogy joga lenne a jelöltek visszautasításához. Az alkotmánnyal összhangban hat jelölt lett megválasztva, akik közül hármat kellene kineveznie”. A műsorvezető közbevetésére, hogy a Čentéš-ügyben az Alkotmánybíróság már kimondta, hogy az elnöknek jogában áll megtagadni a jelölt kinevezését, Fico nem képzett jogászként (docens, JUDr., kandidátus) válaszolt, hanem pártpolitikusként: „Nem igaz, hogy az alkotmány vonatkozó fejezetének a főügyész kinevezésével kapcsolatos értelmezése ugyanúgy vonatkozik az alkotmánybírók kinevezésére is, mert az ő kinevezésükről szóló rendelkezés az alkotmány egy másik fejezetében található”.

Ebben az ügyben nyilván Fico fogja a rövidebbet húzni. Elismert alkotmányjogászok abban mindenképp egyetértenek, hogy azok az alapelvek, amelyek alapján az alkotmánybírósági döntés megszületett a Čentéš-ügyben, egy az egyben érvényesek az alkotmánybírák kinevezésére is. És nemcsak az alkotmányjogászok mondják ezt, hanem a józan ész is.

2012 októberében az alkotmánybírák többsége arra jutott, hogy az államfőnek joga van megtagadni a parlament által megválasztott jelölt kinevezését. Elsősorban akkor, ha „nem teljesíti a kinevezéséhez szükséges törvényi feltételeket”. Továbbá azt is kimondták, hogy az államfő olyan tények ismeretében sem nevezheti ki a jelöltet, amelyek alapján megkérdőjelezhető, hogy alkalmas a poszt betöltésére. Mi több, az államfőnek el kell utasítania a jelölt kinevezését olyan tények ismeretében is, amelyek alapján megkérdőjelezhető, hogy „méltó módon és tisztsége küldetésének megfelelően” tudná betölteni a posztot.

Annak megállapítására, hogy az első feltételt teljesítik-e a jelöltek, jogi szakértőre sincs szükség. Hogy az Alkotmánybíróság által megállapított másik két feltételt teljesítik-e, ahhoz már jogi szakértői csoport szakmai állásfoglalása szükséges. Kiska ezért öttagú tanácsadói testületet hozott létre, csupa elismert alkotmányjogászból, akik meghallgatják a hat alkotmánybíró-jelöltet.

Ha súlyos szakmai hiányosságokra derülne fény bármelyik jelöltnél, az elnök nemhogy elutasíthatja kinevezését, hanem tilos kineveznie. Ha mind a hat jelöltről ez derülne ki, akkor mind a hatot el kell utasítania – függetlenül attól, hogy mit mond Robert Fico. A kinevezés nem az államfő rosszindulatának vagy jóindulatának függvénye: az alkotmány és az Alkotmánybíróság határozata alapján kell eljárnia.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?