Állam- és kormányfők elleni merényletek

Tegnap a szerbiai kormány épületénél lelőtték Zoran Djindjics kormányfőt. Összeállításunk a közelmúltban állam-, illetve kormányfők elleni merényleteket és kísérleteket tartalmazza.
1986. február 28. Stockholmban lelőtték Olof Palme svéd miniszterelnököt.
1992. szeptember 2.

Tegnap a szerbiai kormány épületénél lelőtték Zoran Djindjics kormányfőt. Összeállításunk a közelmúltban állam-, illetve kormányfők elleni merényleteket és kísérleteket tartalmazza.

1986. február 28. Stockholmban lelőtték Olof Palme svéd miniszterelnököt.

1992. szeptember 2. Varsói házában feleségével együtt megölték Pjotr Jaroszewiczet, aki 1970 és 1980 közt volt lengyel kormányfő.

1993. május 1. Colombóban egy tamil fanatikus – élő bombának használva magát – meggyilkolta Ranaszinghe Premadasza Srí Lanka-i elnököt.

1995. augusztus 29. Robbantásos merényletet hajtottak végre a grúz parlament ellen, Eduard Sevardnadze államfő könnyebben megsérült.

1995. október 3. Merényletet kíséreltek meg Szkopjében Kiro Gligorov macedón elnök ellen.

1995. november 4. Tel Avivban egy több tízezres békenagygyűlésen lelőtték Jichak Rabin izraeli miniszterelnököt.

1996. május 18. A Márvány-tenger partján lévő Izmitben sikertelen merényletet hajtottak végre Süleyman Demirel török elnök ellen.

1996. október 2. Szófiai háza előtt meggyilkolták Andrej Lukanov volt bolgár miniszterelnököt.

1997. június 4. Egy Tiranán kívüli választási gyűlésen gránátot hajítottak Sali Berisha albán elnökre, de egyik testőre elkapta azt, így a gránát nem robbant fel.

1998. február 9. Merényletet kíséreltek meg Tbilisziben Eduard Sevardnadze grúz államfő ellen. Az elnököt testőrei kimenekítették a Tbiliszi egyik terénél feltartóztatott gépkocsikonvojból. A lövöldözésben egy testőr életét vesztette.

1998. július 23. Groznijban merényletet kíséreltek meg Aszlan Maszhadov csecsen elnök ellen. Maszhadov életben maradt, egy testőre azonban életét vesztette, négyen pedig súlyosan megsebesültek.

1999. március 21. Groznij központjában, Aszlan Maszhadov csecsen elnök rezidenciája közelében nagy erejű pokolgép robbant. A merénylet során az elnöknek nem esett bántódása, de többen megsérültek.

1999. szeptember 6. Hoszni Mubarak egyiptomi elnököt egy férfi késsel könnyebben megsebesítette a kezén, az államfő Port-Szaídban tett látogatása idején. A tettest az elnök testőrei lelőtték.

1999. október 27. Örményországban egy parlamenti lövöldözés során ismeretlen fegyveresek megölték Vazgen Szárkiszján kormányfőt, Karen Demircsjánt, a Nemzetgyűlés elnökét, helyettesét, Juri Bahsjánt, Leonard Petroszjánt, az operatív ügyek miniszterét, s több más törvényhozót is.

1999. december 18. Egy Colombóban tartott választási nagygyűlésen pokolgép robbant, melynek következtében Csandrika Bandaranaike Kumaratunga elnök szemsérülést szenvedett. A robbanásban megsebesült a pénzügyminiszter és a közlekedési miniszter, tizenegyen meghaltak és száztízen megsebesültek.

2000. január 5. Szirimavo Bandaranaike Srí Lanka-i miniszterelnök asszony colombói irodája ellen öngyilkos merényletet követett el a Tamil Eelam Felszabadító Tigrisei nevű fegyveres szeparatista szervezet. Az akció során 13 ember vesztette életét.

2001. január 16. Kinshasában puccskísérletben megölték Laurent-Désiré Kabila kongói elnököt.

2001. március 22. Szomália fővárosában, Mogadishuban fegyveres támadás érte azt a szállodát, ahol Ali Halif Galajd miniszterelnök lakott. Három polgári személy meghalt, de a kormányfő sértetlen maradt.

2001. június 1. Nepálban, a katmandui királyi palotában a trónörökös Dipendra herceg lelőtte apját, Bir Bikram Sah Dev Birendra királyt, a királynét, öccsét, Nirazsan herceget, nővérét, Sruti hercegnőt, majd magával is végzett.

2002. július 14. Párizsban a Franciaország nemzeti ünnepén rendezett díszszemlén merényletet kíséreltek meg Jacques Chirac elnök ellen. A támadót a közönség megakadályozta tette végrehajtásában, s a rendőr-ség elfogta a GUD nevű neonáci szervezethez tartozó fegyverest.

2002. szeptember 5. Kandahár városában merényletet kíséreltek meg Hamid Karzai afgán elnök ellen, akit a gépkocsijára leadott lövésekkel akart meggyilkolni egy biztonsági őr.

2002. november 25. Asgabat (Ashabád) központjában merényletet kíséreltek meg Saparmurat Niyazov türkmén elnök ellen, amikor az őt szállító gépkocsioszlopra tüzet nyitottak. Az államfő sértetlen maradt.

2003. február 21. Zoran Djindjics szerb miniszterelnök és kíséretének gépkocsioszlopába a belgrádi repülőtér felé vezető úton belerohant egy osztrák rendszámú teherautó. Djindjics gépkocsija, a vezetőjének köszönhetően nem ütközött össze a teherautóval. A rendőrség elfogta a teherautós támadót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?