A válságkezelés mellékhatásai

<p>A válság az életünk része lett. Két éve még sok cikk megemlékezett a Lehman Brothers bedőléséről, most, az ötödik évfordulón már csak itt-ott írtak róla, főképpen szaklapok. Már alig tartjuk számon, valójában hogyan is kezdődött a válság öt évvel ezelőtt, a Hétfájdalmú Szűzanya napján.&nbsp;</p>

Tulajdonképpen ez sem a válság kezdete volt, hanem az első bukás, amire felfigyelt a világ.Számtalan elemzés foglalkozott azzal, mi is volt az első dominó. Azóta ezek a viták is alábbhagytak, mostanság inkább a válság ellenszereiről és azok mellékhatásairól szól a vita. Sőt, már erről sem nagyon, mert a valamennyi kormány által alkalmazott állami ösztönzések szinte minden esetben hatalmas eladósodásba torkolltak. Itt csak annyit érdemes megjegyezni, hogy Japán a ’90-es évek elejétől pontosan ilyen bajokon pontosan ilyen intézkedéssel próbált segíteni, sikertelenül. Egy szó mint száz, most már valóban itt az idő, hogy őszintén szembenézzünk a tényekkel. A válságok talán arra jók, hogy rámutatnak a hibákra. Ezek a viharok felgyorsítják a gazdasági evolúciót, a gyengék kihullását. A Lehman Brothers csődjét az állami segítség elmaradása tetőzte be, holott annak idején az AIG biztosítási cég kapott pénzinjekciót. Az EU-ban még távolról sem értünk el ebbe a kijózanodási fázisba. Mi még mindig öntjük a pénzt Görögországba, holott gyakorlatilag biztos, hogy újabb államcsőd felé tart. De a helyzet a többi mediterrán országban sem jobb, hiszen Ciprus már gyakorlatilag csődbe jutott, és Spanyolország államadósságát is közösen finanszírozzuk. És ne feledjük azokat az európai nagybankokat, melyeket úgyszintén sok-sok milliárddal kellett szanálni. Úgy fest, egyelőre még mindig nem akarunk szembenézni az igazsággal, legalábbis az unió döntéshozói nem. Amíg az említett pénznyelő államok EU-tagok, csak álmodhatunk a gazdasági megújulásról és a felzárkózásról. Lehet persze örülni egy 0,7%-os növekedésnek, lehet beszélni az alagút végén látható fényről, de az Egyesült Államok 2,5%-áról csak álmodhatunk. Egyelőre semmi jele annak, hogy megindult volna a növekedés, legalább akkora, amely megállítaná a munkanélküliség növekedését. Hiába, Brüsszel túl messze van, tőlünk is, a való élettől is.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?