Robert Fico (Smer) szlovák és Orbán Viktor (Fidesz) magyar kormányfő, valamint Alekszandar Vučić szerb államfő találkozott Komáromban, hogy egyebek mellett az illegális migrációról és az EU külső határainak védelméről, valamint a regionális együttműködésről tárgyaljanak.
ÉLŐ: Fico „baráti találkozóra” utazott Komáromba, ahol Orbánnal és a szerb államfővel tárgyalt (FOTÓK)
14:11 – A három vezető sajtótájékoztatója véget ért.
14:08 – Az M1 kérdésére a migrációs paktumról Orbán Viktor elmondta, „lesz buszos huszárroham”, s el fogják vinni a migránsokat Brüsszelbe. Úgy látja, most lázadásközeli állapot van az EU-ban. Például a lengyel miniszterelnök tett így, vagy a német kancellár. „Ez szétveri a migrációs paktumot és az európai együttműködést is” – mondta. Az EU rossz vezetése olyan állapotot idéz elő, ami a schengeni rendszer halálát okozza – állítja Orbán. A mostani szabályokat el kell felejteni, s újakat kell alkalmazni.
14:03 – Vučić a két országgal való jó viszonyt dicsérte.
14:02 – Robert Fico a hotspotokról elmondta, hogy mindent meg kell tenni a migránsok maradásáért a saját országukban. 2016–17-ben is felvetették már az EU-n kívüli döntések meghozását a menedékkérelmekben. A V4-ek szerinte korábban az EU-s fősodorral szemben foglalt állást, s vannak olyan törekvések, amelyek likvidálnák ezt az együttműködést. Szerbiát a regionális együttműködés részének minősítette. A V4-et ma még inkább folytatni kell. Ma azonban egyfajta hagyományt is lefektettek a hármas találkozóval.
13:58 – Orbán Viktor a hotspotokra vonatkozó újságírói kérdésre elmondta, azokból kétféle létezik. Amit most próbálnak létrehozni, az a harmadik országba való „delegálás”, ami szerinte csak részleges megoldás. A másik az utolsó biztonságos országban való létrehozása, Afrika esetében ilyen például a Földközi-tenger partvidéke. Ott adhatják be a kérelmeiket, s Orbán ezt látja a megoldásnak. A lényeg, hogy csak olyan ember léphet be az EU területére, akinek az ügyében döntés született. A három ország együttműködéséről azt mondta, hogy „nem kell túl okosnak lenni előre”, nem kell a kooperáció új formátuait kitalálni, s majd a napi gondok kialakítják az együttműködés formáját.
13:52 – A „magyar modell” működött eddig: senkit sem szabad beengedni, amíg az ő ügyében nem született meg a döntés. A nyugatiakat az otthon problémája nyomasztja szerinte, amit el lehet veszteni úgy is, hogy az otthonosság érzése veszik el. „Ennél nagyobb politikai probléma nem létezik” – mondta Orbán, majd Magyarországot és Szlovákiát hozta fel jó példaként.
13:50 – Orbán Viktor (Fidesz) is utalt a Fico elleni merényletre. A merényletet Magyarországon is veszteségként élték meg. Soha nem látott még olyan szlovákbarát megnyilvánulásokat belföldön, mint e kapcsán. Ez jól mutatja, hogy az elmúlt évek munkája nem volt hiábavaló. Egyetért Ficóval, pontosan az történet, amit mondtak. „Ezt 2015-ben lehetett látni” – fogalmazott. Őt vagy Ficót az EU-n belül nem terheli ezért felelősség. 2015 óta 8 millió menedékkérelmet nyújtottak be az EU-ban, az illegális határátlépési kísérletek száma 3,8 millió. Ebből egymilliót tartóztatott fel Magyarország. Tavaly 430 ezer kiutasítás történt az EU-ban, s ebből csak 84 ezret hajtottak végre. Orbán szerint ebből pánik következik, ami rossz döntéseket okoz, példaként a schengeni rendszer felfüggesztését említette. Az illegális migráció a szabad mozgás vívmányát rombolja le. Előre lehetett látni a bűnözés megnövekedését is – tette hozzá.
13:45 – Aleksandar Vučić szerint idén 80%-kal kevesebb migráns érkezett Szerbiába, mint tavaly. Európa és barátaik érdekeit fogják védeni. Örömét fejezte ki azt illetően, hogy Robert Fico jó egészségnek örvend, és érdeklődve várják a merénylet kivizsgálásának eredményeit. Szerbia előrehaladt az elmúlt években, s ez a barátok segítsége nélkül nem ment volna – tette hozzá.
13:40 – Robert Fico (Smer) kormányfő barátok találkozójának nevezte a tárgyalást. Mint fogalmazott, nagy gond lenne, ha a migráción kívül nem használnák ki a helyzetet arra is, hogy más témákról is beszéljenek. Szerinte egy mondattal lehet jellemezni a migráció kapcsán eddig képviselt álláspontjukat: igazuk volt. Pár éve világosan kimondták, hogy a külső határok védelme az alap. Hozzátette, igazuk volt abban is, hogy az EU-nak nem a migránsok újraosztását kell elérni, hanem a közös munkára kész országokkal kell együttműködni. Külön megköszönte a szerb elnöknek, hogy az EU-nak segített ebben. Támogatja Szerbia mihamarabbi EU-tagságát. Mindent megtesznek azért, hogy ez megtörténjen. Olyan időket élünk, amikor a néhány évvel ezelőtti tabuk megdőlnek, mondta Fico – említve az EU-n kívüli hotspotokat, illetve az illegális határátlépést gátló fizikai akadályokat.
13:35 – Kezdetét veszi a sajtótájékoztató.
10.50 – A szlovák–magyar–szerb csúcstalálkozó némi késéssel, de kezdetét vette a komáromi erődben. A sajtótájékoztatóra várhatóan, illetve a napirend szerint 13.00 óra után kerül majd sor a Szent Borbála lőporraktárban.
10:38 – Helyszíni felvételeink.
10:17 – Megérkeztek a szerb vendégek is a találkozóra.
10:10 – A magyar delegáció hosszú konvojban érkezett a találkozóra, már csak a szerb vendégek érkezését várják.
10:01 – Robert Fico (Smer) kormányfő is megérkezett a találkozóra.
09:29 – Keszegh Béla, a város polgármestere asszisztensével és Varga Tamás alpolgármesterrel is megérkezett az erődbe.
09:25 – A helyi biztonsági szolgálat információi szerint a Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter már a helyszínre érkezett.
09:23 – A komáromi erőd és az Egressy Béni Városi Művelődési Központ közötti részt lezárták, rendőrök és városi rendőrök irányítják a forgalmat. Az erőd melletti parkoló szabadon használható.
09:03 – Az előzetes közlemény szerint a találkozón az országok belügyminiszterei is részt vesznek. A három ország vezetői innovatív megoldásokról és az illegális migráció megállításáról is tárgyalnak Komáromban. A szlovák kormány szerint megoldást jelentenének az EU területén kívül működtetett úgynevezett hotspotok a menedékkérelmek feldolgozására, amit most Olaszország Albániával együttműködve kezdett el megvalósítani.
(TASR, vp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.