A semlegesség csak egy rossz álom
2018. május 19. 18:27

Az egyik megdöbbentő adat, hogy a lakosságnak mindössze 21 százaléka tartja magát a Nyugathoz tartozónak, igaz, keleti irányultságot is csak 13 százalék jelölt meg. A lakosság több mint fele bizonytalanul, valahová középre sorolná az országot, egyfajta neutrális helyzetet képzel el a Nyugat és a Kelet között.
Sokak szerint szerencsés véletlenek sorozata, hogy Szlovákia jelenleg ott tart, ahol tart, vagyis tagja az Európai Uniónak és a NATO-nak, sőt tagja az eurózónának és – részben ez utóbbiból is következően – olyan országként emlegetik, mint amelyik egy többsebességes unió létrejötte esetén az unió magjának, gyorsabban integrálódó csoportjának is tagja lehet.
Valóban a véletleneknek vagy a szerencsés, jó pillanatban bekövetkező pozitív változásoknak köszönhető a jelenlegi helyzet, hiszen 1998 előtt, a mečiarizmus idején még az sem tűnt biztosnak, hogy a közeli jövőben tagjai lehetünk az Európai Uniónak, ráadásul akkor lekéstük a NATO keleti bővítésének első hullámát.
Egyáltalán nem volt biztos, hogy 1998-ban nem Vladimír Mečiar alakíthat kormányt még négy évre, és 2002-ben is inkább meglepetés volt, mint evidencia az újabb Dzurinda-kormány felállása. Ennek a két választási eredménynek köszönhető, hogy tagjai lettünk a NATO-nak, és az első keleti bővítési hullámban, 2004-ben bekerültünk az EU-ba is.

2018. május 19. 18:09
Többen szeretik Putyint MerkelnélBár a NATO-tagság támogatottsága korábban sem volt túlságosan erős Szlovákiában, az EU-csatlakozást azonban mindig is a lakosság abszolút többsége támogatta.
Ezért is kicsit meglepő, hogy most csak 53 százalék tartja előnyösnek az uniót.
Igaz, ha szavazni kellene a tagságról, 66 százalék most is igent mondana. Ugyan egy év alatt 7 százalékponttal, 53 százalékra nőtt azok aránya is, akik a NATO-ban maradásra szavaznának, viszont a kilépésre voksolók aránya 10 százalékponttal, 31 százalékra emelkedett.
A NATO- és EU-ellenesség szorosan összefügg az „oroszbarátsággal”, ami Szlovákiában erős trend, és sokszor felbukkan a legmagasabb szintű vezetők, elsősorban a Smer és az SNS politikusainak körében is. Elég csak Robert Fico szokásos május 8–9.-i szerepléseit figyelni: rendszeresen az orosz nagykövetség embereivel emlékezik a második világháború európai befejeződésére, szívesen koszorúz a pozsonyi Slavínon. Idén különösen erős beszólása volt az exminiszterelnöknek: nem csatlakozunk az oroszellenes őrülethez, jelentette ki. Andrej Danko SNS-elnöknek sem kell a szomszédba mennie néhány oroszbarát kijelentésért.
Az oroszbarát álláspont terjesztői közé tartoznak a szokásos szélsőséges körök, Marian Kotlebáék és egyéb szélsőjobboldali szervezetek mellett volt vezető politikusok, például a kereszténydemokrata Ján Čarnogurský is.
Mindezt a Smer általában ellensúlyozni próbálja valamilyen EU-pozitív, a Nyugat iránti elkötelezettséget bizonygató üzenettel. Peter Pellegrini miniszterelnök és külügyminisztere, Miroslav Lajčák a Globsec-konferencián megerősítette Szlovákia Nyugathoz való tartozását. Kérdés azonban, hogy ez a Smer választóihoz hogyan és milyen formában jut el. A párt vezetőinek kétkulacsos politizálása nem erősíti a nyugati orientációt a lakosság körében.
Hiába mondja Pellegrini a Globsecen, hogy a neutralitás nem alternatíva Szlovákia számára és „ez veszélyes kísérletezés lenne a jövőnkkel”, ha nem hajlandó határozottan fellépni a putyini Oroszország által terjesztett dezinformációk okozta veszéllyel szemben.
E nélkül jövőre csak a helyzet romlásáról tudunk majd beszámolni a pozsonyi biztonságpolitikai konferencián.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.