A menekülő Özil

Bár nem menekült, Gelsenkir-chenben született, mégis a né-met menekültkérdés részévé vált a labdarúgó-válogatott-ságtól visszavonuló Mesut Özil, és döntése politikai üggyé terebélyesedett.Özil 2014-ben vb-címet nyert, a nemzeti együttesben 92-szer szerepelt.

Bár nem menekült, Gelsenkir-chenben született, mégis a né-met menekültkérdés részévé vált a labdarúgó-válogatott-ságtól visszavonuló Mesut Özil, és döntése politikai üggyé terebélyesedett.

Özil 2014-ben vb-címet nyert, a nemzeti együttesben 92-szer szerepelt. Most sokan személyesen őt hibáztatták a német válogatott leszereplése miatt, majd az őt ért rasszista és tiszteletlen megnyilvánulások miatt vasárnap bejelentette, hogy nem szerepel többé a labdarúgó-válogatottban.

Ügyében már Heiko Maas német külügyminiszter is megszólalt, és azt kérte, Özil döntésével összefüggésben ne vonjanak le következtetéseket a menekültek németországi integrálásáról. A török sajtó és a politikusok viszont rasszizmust emlegetve bírálták Németországot.

Nem hiszem, hogy az Angliában, az Arsenalban játszó 29 éves labdarúgó ügye rálátást enged Németország integrációs képességeire – fogalmazott Maas. A külügyminiszter önmérsékletre szólított fel. „Azt hiszem, az ügy minden érintettjének el kell gondolkodnia a történteken. Szegénységi bizonyítvány mindannyiunk számára, hogy valaki rasszista viszálykodások miatt mondjon le a válogatottságról. Ebben az esetben többet vesztünk egy kiváló játékosnál” – vélekedett Maas. A miniszter nem értett egyet azokkal a vádakkal, hogy Özil a magatartásával hozzájárult a német válogatott kieséséhez a labdarúgó-vb-n. Úgy fogalmazott, „az igazságot a pályán nyújtott játék jelenti”, és a németek korai kiesésének semmi köze ahhoz, hogy Mesut Özil Recep Tayyip Erdogan török államfővel fényképezkedett.

A világbajnokság előtt Özilt sokan bírálták, miután a szintén török származású Ilkay Gündogannal együtt a török államfővel, Erdogannal találkozott, és erről fotó is készült. Özil közleményében azt hangsúlyozta, hogy a találkozó és a közös fotó nem a politikáról szólt.

Mustafa Yeneroglu, Erdogan pártjának, az Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) egyik képviselője bírálta „a Németországban élő törökök feletti gyámkodást”, szerinte a török bevándorlókra igyekeznek rákényszeríteni az Erdoganról alkotott egyoldalú német szemléletmódot, s azokat, akik nem igazodnak ehhez, „kiebrudalják”.

Mahir Ünal, a párt szóvivője szerint az Özil-ügy bizonyítja, hogy Németország valódi szándéka nem a törökök befogadása, hanem beolvasztása. Halil Özer, a kormányközeli Habertürk török lap sportkommentátora bocsánatkérést követelt Özil számára Németországtól, mert teljesen természetes, hogy valaki „eredeti hazája“ elnökével fényképezkedik.

Twitter-üzenetében Özil különösen sérelmezte azt a bánásmódot, amelyben szerinte különösen Reinhard Grindel, a német labdarúgó-szövetség elnöke, illetve a német sajtó és szponzorok részesítették. „Vannak fokmérői annak, hogy valaki teljes értékű német, amiket én nem teljesítek? Barátaimat, Lukas Podolskit és Miroslav Klosét sosem nevezik német lengyeleknek, de én mitől vagyok német török? Azért, mert Törökországról van szó? Azért mert muszlim vagyok?” – tette fel a kérdést Özil.

„Szívből támogatjuk testvérünk, Mesut Özil becsületes kiállását” – írta Mehmet Kasapoglu török sportminiszter a Twitteren. (MTI/dpa)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?