A magyar felet okolja a ciánszennyező román cég jogutódja

Nem ismeri el jogelődjének felelősségét az öt évvel ezelőtti tiszai ciánkatasztrófában a jogutód ausztrál-román cég, s képviselői szerint a folyó élővilágát ért súlyos károkat voltaképpen a magyar fél hozzá nem értése, az ellenszer túladagolása okozta - közölte Balogh László országgyűlési képviselő

Nem ismeri el jogelődjének felelősségét az öt évvel ezelőtti tiszai ciánkatasztrófában a jogutód ausztrál-román cég, s képviselői szerint a folyó élővilágát ért súlyos károkat voltaképpen a magyar fél hozzá nem értése, az ellenszer túladagolása okozta - közölte Balogh László országgyűlési képviselő kedden.
"Az ausztrál-román vegyesvállalkozás irányítói azt mondták, hogy nincs felelősségük a katasztrófa bekövetkezésében, hiszen szerintük a Tisza élővilágát ért súlyos károkat nem a volt bányatársaság cianidja okozta, hanem a magyar fél hozzá nem értése, az ellenszer túladagolása" - mondta a képviselő, aki a Nemzeti Fórum parlamenti csoportjával kedden járt a nagybányai cégnél.

Balogh István megdöbbentőnek nevezte, a szennyeződést okozó, azóta megszűnt romániai Aurul Bányatársaság jogutód cége, a Transgold Vállalat vezetőinek Nagybányán, a Nemzeti Fórum országgyűlési csoport tagjai előtt tett kijelentését. A romániai cég vezetői állításukat azzal támasztották alá, hogy a szomszédos ország területén, a Szamos folyóban, amelyen át a Tiszába jutott a cián, egyetlen egy hal sem pusztult el - tette hozzá. Balogh László szerint a kijelentésnek üzenetértéke van, a februárban, Budapesten kezdődő kártérítési per előtt, s nyilván a bíróságon is igyekszik majd a jogutód Transgold elhárítani magáról a felelősséget.

Az országgyűlési képviselő elmondta: a nagybányai cég 51 százaléka ausztrál, 49 százaléka pedig román állami tulajdonban van. Közlése szerint tájékozódtak a ciánszennyezés óta megtett biztonsági intézkedésekről, s meggyőződhettek arról, hogy az ausztrál-román vállalkozás 4,5 milliárd dollárt fordított védelmi célú beruházásokra. "A cég vezetői azt állították, hogy a fejlesztések után még
egyszer nem történhet hasonló baleset, igaz, százszázalékosan azt kizárni nem tudták" - fűzte hozzá Balogh László. Szólt arról is, hogy kérdésükre válaszolva a Transgold vezetői határozottan közölték: nem kívánnak áttérni a ciános bányászati technológiáról más, a környezetvédelmet szem előtt tartó eljárásra.

Balogh László rámutatott: a romániai cég vezetőinek álláspontja miatt minden bizonnyal elhúzódik majd a februárban kezdődő per, így a Tisza mentén élő károsultak egyhamar aligha kaphatják meg a követelt kártérítést. "A Nemzeti Fórum országgyűlési csoport ezért azt javasolja, hogy a magyar állam előlegezze meg a kártalanítási összeget az érintetteknek, amit majd érvényesít a per során a ciánszennyező Aurul Bányatársaság jogutódjával, a Transgold Vállalattal szemben" - közölte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?