A legfőbb veszély

<p>&bdquo;Az Egyesült Államok jelenti a legfőbb veszélyt a világbékére&rdquo;, olvashattuk a minap több forrásból is. A hírügynökségtől átvett cím egy nemzetközi felmérésre utal, amelyet 65 országban készítettek a közvélemény-kutatók.</p>

A cím több szempontból is félrevezető. Egyrészt a kutatás nem arra vonatkozott, hogy ki veszélyezteti a világbékét, hanem hogy mit gondolnak erről az emberek. Nem az objektivitás, hanem a szubjektív nézetek felmérése volt a cél. Másrészt a „legfőbb” jelzőt az emberek mindössze 24 százalékának szavazatával sikerült kiérdemelnie; a megkérdezettek háromnegyede más országokat – Pakisztánt, Kínát, Afganisztánt, Iránt, Izraelt és még egy sor másikat – jelölt meg első helyen. Harmadrészt ez a kérdés csak egy volt a sok közül, amit a felmérésben feltettek – és bőven nem a kutatók szerint legfontosabb. Akadnak a kutatással módszertani problémák is. Például a megkérdezettek csak egyetlen országot jelölhettek meg. Ezt a módszert máskor is kritizáltam már – például a köztársaságielnök-jelöltek korai mérési adatainál –, mivel a válaszadókat egyetlen név/ország megadására kényszeríti olyan helyzetben, amikor egyébként nem csak egy válasz jutna az eszébe. Sokkal érdekesebb lett volna azt tudni, hány százalék tartja az egyes országokat veszélyesnek, mint azt, hogy melyikre böknek rá elsőként egy interjúhelyzetben. Elfogadom, hogy sokak szemében az USA a mumus: az afganisztáni, iraki tapasztalatok, meg úgy eleve Amerika „világcsendőr” szerepét sokan elítélik. Jómagam nem gondolom úgy, hogy ők az USA külpolitikáját teljesen igazságos mércével mérnék. Az mindenesetre tagadhatatlan, hogy az Obama-korszakban Amerika jelentős léptekkel halad külföldi lábnyoma csökkentése felé. Ellenpéldának ott van Észak-Korea, ahol a fiatal Kim Dzsong Un színre lépése óta nem hogy nem enyhült a légkör, hanem a jelek szerint még kegyetlenebb diktatúrát alakít ki. Jó pár napig a vezér befolyásos nagybátyjának kivégzéséről írt világszerte a sajtó: most az is kiderült, hogy kutyákkal tépették szét. Miközben az országban olyan nagy a szegénység, hogy a turisták nem mozdulhatnak el a néhány kijelölt útvonalról, a diktatúra tovább bővíti a büntetőtáborok kapacitását, és faxon küld fenyegetéseket Szöulba. Van olyan ember a Földön, aki úgy gondolja, hogy Észak-Korea nem veszélyes a világbékére? De sorolhatnám még: a Ciszjordániában újabb és újabb telepeket nyitó Izraeltől az önpusztító, vegyi fegyverekkel felszerelt Szírián át Pakisztánig, az összeomló atomhatalomig tág azon államok sora, amelyek egyértelmű kockázatot jelentenek a nemzetközi béke szempontjából. Ezek ráadásul olyan tények, amelyeket mindenki ismerhet. Vajon hány olyan válaszadó volt, aki az USA mellett Észak-Koreát is, Pakisztánt is, és vagy még fél tucat országot szívesen megjelölt volna? Az ily módon prezentált felmérési eredmények csak egy valamire jók: a közvélemény manipulálására, a közép-európai Amerika-ellenes reflexek olajozására, a hangulatkeltésre. Csak megjegyzem: a kutatók által kiadott hír eredeti címe „Az optimizmus visszatért a világba” volt…
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?