A koreai atomválság nem oldható meg erővel

Az Észak-Korea atomprogramja körüli nemzetközi válságnak csakis diplomáciai megoldása lehetséges, egy esetleges amerikai katonai kaland minden szempontból rontana a helyzeten – írta a The New York Times, amely szerint a Bush-kormány eddig jóformán az időt vesztegette a sehová sem vezető tárgyalásokkal.

Az Észak-Korea atomprogramja körüli nemzetközi válságnak csakis diplomáciai megoldása lehetséges, egy esetleges amerikai katonai kaland minden szempontból rontana a helyzeten – írta a The New York Times, amely szerint a Bush-kormány eddig jóformán az időt vesztegette a sehová sem vezető tárgyalásokkal.

A liberális lap „kicsit reményt keltőnek” nevezte, hogy Phenjan július végén visszatér a válság megoldását célzó, egy éve szünetelő hatoldalú tárgyalásokhoz. De mivel alapvetően sem az Egyesült Államok, sem Észak-Korea nem változtatott korábbi álláspontján, alig hihető, hogy a következő forduló eredményesebb lesz, mint az előzőek.

A The New York Times hiányolja, hogy George Bush kormánya mind ez nem állt elő egy komoly, a válság megoldására alkalmas programmal. Washingtonnak mindenekelőtt azzal kell számolnia, hogy legyen bár kegyetlen és hitszegő, Észak-Koreában „még egy ideig” Kim Dzsong Il marad hatalmon. A diktátor fejleszteni fogja országa atomprogramját, amíg meg nem győzik arról, hogy leállítsa. Az észak-koreai vezető nyílt megsértése tapsot válthat ki a jobboldali republikánus körökben, de semmiképpen sem biztató Kim Dzsong Il meggyőzése szempontjából.

A katonai megoldás elképzelhetetlen. Az esetleges sebészi pontosságú amerikai légitámadások nem pusztítanák el a mélyen a föld felszíne alá telepített nukleáris létesítményeket, és Észak-Korea képes maradna megsemmisítő erejű ellentámadást indítani Dél-Korea és Japán ellen. Az amerikai katonai kalandorság az Egyesült Államok és Kína viszonyát is megrontaná.

A The New York Times szerint amit Washington tehet, az az, hogy biztonsági garanciákat és jelentős gazdasági segítséget nyújt Észak-Koreának cserébe azért, hogy Phenjan feladja nukleáris programját, visszatérjen az atomsorompó-szerződéshez, és ismét beengedje a nemzetközi megfigyelőket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?